Honeywell MS4120F1204 Fast-Acting, Spring-Return, Actuator, Two-Position 175 lb-in, 20 Nm
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Honeywell
BulletPoint1 : 80 lb-in. (5.9 nm) minimum driving torque at 350 f (176 c)
BulletPoint3 : Integral spring return ensures level of return torque
BulletPoint4 : Fifteen-second spring return timing
BulletPoint5 : No special cycling required during long-term holding
ConnectorType : Clamp
CustomerPackageType : Standard Packaging
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 085267224185
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0085267224185
IncludedComponents : Product & Instructions Guide
ItemName : Honeywell MS4120F1204 Fast-Acting, Spring-Return, Actuator, Two-Position 175 lb-in, 20 Nm
ItemPackageDimensions_Height : 45.974 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 9.398 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 17.272 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : actuator-blocks
Manufacturer : Honeywell
Material : lead
ModelNumber : MS4120F1204
MountingType : adjustable mount
NumberOfItems : 1
NumberOfPoles : 1
NumberOfPositions : 2
PartNumber : MS4120F1204
ProductDescription : TFB120 - Belimo Damper Actuator Spring Return, 22in-lb, On/Off, 120V