NICOR Lighting HBC5 240W Black Selectable LED UFO High Bay (HBC5240SUS8BK)
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Nicor
Brightness : 32054 lumen
BulletPoint1 : 3 Selectable CCT Options :3500K, 4000K, 5000K
BulletPoint2 : 3 Selectable Wattage Options: 200W, 220W, 240W
BulletPoint3 : Black Powder Coat Finish
BulletPoint4 : Produces 27183-34968 Lumens (varies by settings)
BulletPoint5 : Full Range 0-10V Dimming
Color : Black
ColorTemperature : 4000 kelvin
ControllerType : Ring
ControlMethod : application
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 767706207347
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0767706207347
FinishType : Polished
FixtureType : Non Removable
IncludedComponents : Light Fixture, Mounting Hardware
IndoorOutdoorUsage : outdoor
IndoorOutdoorUsage1 : outdoor
IndoorOutdoorUsage2 : indoor
InstallationType : Close to Ceiling
ItemName : NICOR Lighting HBC5 240W Black Selectable LED UFO High Bay (HBC5240SUS8BK)
ItemPackageDimensions_Height : 5.32 inches
ItemPackageDimensions_Length : 14.58 inches
ItemPackageDimensions_Width : 14.58 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : Round
ItemTypeKeyword : commercial-bay-lighting
LightColor : Selectable White
LightFixtureForm : close_to_ceiling
LightingMethod : Up/Down Light
Manufacturer : NICOR Lighting
Material : Aluminum
Material1 : Plastic
Material2 : Glass
Material3 : Metal
ModelName : HBC5
ModelNumber : HBC5240SUS8BK
MountingType : Ceiling Mount
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
NumberOfLightSources : 1
PackageLevel : unit
PartNumber : HBC5240SUS8BK
PowerSourceType : Hardwire
ProductDescription : This 80W/60W/40W Power Selectable LED Garage Canopy Light Outdoor Lighting, 3CCT (3500K/4000K/5000K), HIGHEST Quality, Wall Light, Industrial, Commercial, Residential Light.
OSTEK’s 80W/60W/40W Power Selectable LED Canopy Light series is the premier choice for industrial and commercial lighting in a variety of settings, such as gas station, house, entryways, parking lots, warehouses, barns, sheds, and more.
Features
Housing: Powder Coated Cast Aluminum - White
Heat and Impact Resistant
Ambient Temp: -20°C - 40°C (-4°F - 104°F)
LED Brand: SMD 3030
Power Supply: UL Driver
Silicone Gasket prevents leakage from the outside
IP65: Suitable for wet locations
Specification
Input Voltage Range: 100-277VAC
Frequency: 50/60Hz
Materials: Die-casting Aluminum
Efficiency: Up to 140lm/W
Color Rendering Index (CRI): 80+
Color Temperature (3CCT): 3500K/4000K/5000K
IP Rating: IP65 Outdoor Rated
Certification: DLC UL Listed
Beam Angle:110°
Lumens: 140lm/W
Lifespan: 70,000 hours
Working temperature: -13°F-104 °F
APPLICATION
LED Canopy Light
Warehouse Lighting
Stadium Lighting
Industrial Facilities
Commercial Entry Ways
Metal Building Lighting
Gas Station Lighting
Arena Lights
Commercial And Industrial Exterior Lighting
Parking Lots and Apartments
College Campuses and Schools
ProductSiteLaunchDate : 2024-05-08T00:08:48.466Z
RecommendedUsesForProduct : Led canopy light, Gas station light
RoomType : Storage Room
Scent : Unscented
Size : 40W/ 60W/80W Power Selectable -2 PACK