Stainless Steel 316 Grade Base Cover for 1-7/8? OD Round Post (BCR-202-48RD)
Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Top Hardware
BulletPoint4 : 6-GAUGE STEEL (110 LB LOAD CAPACITY): Constructed with durable 6-gauge steel (4.8 mm thick) for reliable and long-lasting performance.
Color : Silver
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0688956554398
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 688956554398
FinishType : Electro Galvanized
ItemDepth : 4.88 mm
ItemForm : Rod
ItemName : Stainless Steel 316 Grade Base Cover for 1-7/8″ OD Round Post (BCR-202-48RD)
ItemShape : Round
ItemTypeKeyword : hardware-brackets
Manufacturer : Top Hardware
Material : Stainless Steel
ModelName : Strut-Connector-T-Bracket
ModelNumber : Strut-Connector-T-Bracket
NumberOfItems : 1
PartNumber : BSE-FLG-COV
ProductDescription : Base Flange Cover inside Diameter 1-7/8"(48mm) outside diameter 4-3/4″(120mm) Made by stainless steel 316; Satin Finish ; 3/4" (19.05mm) height
ProductSiteLaunchDate : 2017-06-06T07:00:00.000Z
Size : 1-7/8" (47.62mm)