DeVault Enterprises DEVSQ16BL 16" Square Plant Dolly Black - 500 lb. Capacity
Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
BaseType : Leg
Brand : DeVault Enterprises
BulletPoint1 : Move large plants indoors and outdoors with ease
BulletPoint2 : Sturdy construction holds and moves up to 500 lbs
BulletPoint3 : 5 Durable steel casters with rubber wheels
BulletPoint4 : 16" x 16" x 4"
BulletPoint5 : 【NO ASSEMBLY REQUIRED】It can be used unpacked
Color : Black
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 837839008316
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0837839008316
FinishType1 : iron
FinishType2 : matte black
GpsrSafetyAttestation : 1
IsAssemblyRequired : 1
ItemName : DeVault Enterprises DEVSQ16BL 16" Square Plant Dolly Black - 500 lb. Capacity
ItemPackageDimensions_Height : 4 inches
ItemPackageDimensions_Length : 16 inches
ItemPackageDimensions_Width : 16 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : square
ItemTypeKeyword : planter-caddies
LoadCapacity : 500 pound
Manufacturer : DeVault Enterprises
Material : High-density Polyethylene (HDPE)
ModelName : SQ16BL
ModelNumber : DEVSQ16BL
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
NumberOfLevels : 1
NumberOfWheels : 5
PackageLevel : unit
PartNumber : SQ16BL
PowerSourceType : manual
ProductSiteLaunchDate : 2021-03-29T16:46:15.551Z
Size : 12"