DeVault Enterprises DEVSQH16BL Black 16" Square Plant Dolly with Handle
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
BaseType : [POSSIBLE] Wheel
Brand : DeVault Enterprises
BulletPoint1 : Move large plants indoors and outdoors with ease
BulletPoint2 : Sturdy construction holds and moves up to 500 lbs.
BulletPoint3 : 5 Durable steel casters with rubber wheels
BulletPoint4 : 16" x 16" x 4"
BulletPoint5 : Handles for easy moving
Capacity : 120 pounds
Color : 3079-11.20sj-46676
CustomerPackageType : Standard Packaging
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 837839008354
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0837839008354
FinishType : iron
GpsrSafetyAttestation : 1
ItemDisplayDimensions_Height : 4 inches
ItemDisplayDimensions_Length : 16 inches
ItemDisplayDimensions_Width : 16 inches
ItemName : DeVault Enterprises DEVSQH16BL Black 16" Square Plant Dolly with Handle
ItemPackageDimensions_Height : 41.91 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 13.97 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 41.91 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : Round
ItemTypeKeyword : planter-caddies
LoadCapacity : 500.0 pounds
Manufacturer : DeVault Enterprises
Material : Polypropylene
MaximumWeightRecommendation : 120 pounds
ModelName : SQH16BL
ModelNumber : SQH16BL
MountingType : Free Standing
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
NumberOfLevels : 1
NumberOfWheels : 6
PackageLevel : unit
PartNumber : DEVSQH16BL
ProductDescription : HIGH QUALITY REMOVABLE PLANT CADDY WITH WHEELS
✅360° Rotated Universal Wheels.
✅Durable and stable
✅Hige load-bearing capacity
✅Made from strengthening resin, solid and corrosion resistant.
✅Heavy Duty & durable & never hurt the fLOOR
✅Time & strength save
✅ Simple Lifestyle:This plant dolly with wheels design to bring a way of pleasant life.
Size:15.5inch,2Pcs
Material:Thickened PP+Resin Material
Condition: 100% Brand New & High Quality.