Tuningpros LEDSTL-42M-WS3 Step Light LED Light Bulbs Festoon 42mm, 3 SMD LED White 2-pc Set
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Brand : Tuningpros
BulletPoint1 : One pair of (set of 2) Step Light Festoon 42mm LED Light Bulbs ; Color: White
BulletPoint2 : 100% brand new long-lasting LED; For DC 12 volts only
CompatibilityOptions : Compatible with
ExteriorFinish : Step Light Festoon 42mm 3 SMD LED Bulb 2pcs
IncludedComponents : User Manual
ItemName : Tuningpros LEDSTL-42M-WS3 Step Light LED Light Bulbs Festoon 42mm, 3 SMD LED White 2-pc Set
ItemPackageDimensions_Height : 1.5 inches
ItemPackageDimensions_Length : 1 inches
ItemPackageDimensions_Width : 0.2 inches
Material : Polycarbonate
ModelName : LEDSTL-42M-WS3
ModelNumber : LEDSTL-42M-WS3
OperatingLife : 100000 hours
PartNumber : LEDSTL-42M-WS3
ProductDescription : Spec & Features: One Pair of (Set of 2) Step Light Festoon 42mm LED Light Bulbs Type & Color : 3 SMD LED White 100% Brand New Item Long-Lasting LED and Wedge Contact Base For DC 12 Volts Only Easy to Install and Clean Allows Night Driving to be Safer, Acting as a Warning to Passing-by Vehicles Life Expectancy up to 100,000 Hours Immediate "ON" Provides a Faster Response Time Than Incandescent Bulbs Shock & Vibration Resistant and Instant On/Off Response Time. Plug & Play Type Current Draw (approx 180mA) Low Heat Generation and Low Power Consumption The Bulb Color is Transparent Clear When Off and show White Color When Turn On Might Require a Load Resistance(not included) for Installation or The Dashborad Signal Light Will be "On"(Because of LED Low Resistance) **This bulb mostly used on running light, tail light, turn signal light, corner light, stop light, Reverse light, brake light, parking light, sidemarker, back up light, Dome Lights, License Plate, Side Marker Lights, multi application etc.**
Cross Reference-- 42mm / 1.65(1 5/8) inch Replace 212 211 214 214-2 212-2 578 211-2 562 1042 6413 6429 1w 5w DE --41mm, 42mm, 43 mm (For Reference Only)