Tuningpros LEDSTL-42M-WS6 Step Light LED Light Bulbs Festoon 42mm, 6 SMD LED White 2-pc Set
Customer rating 4.2 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Brand : Tuningpros
BulletPoint1 : One pair of (set of 2) Step Light Festoon 42mm LED Light Bulbs ; Color: White
BulletPoint2 : 100% brand new long-lasting LED; For DC 12 volts only
Color : White
ColorTemperature : 6000 kelvin
CompatibilityOptions : Compatible with
CompatibleWithVehicleType : 2007-2014 C-Class
ExteriorFinish : Step Light Festoon 42mm 6 SMD LED Bulb 2pcs
FitType : Vehicle Specific Fit
FormFactor : Strip
Hazmat1 : 160
IncludedComponents : User Manual
IsAssemblyRequired : 1
ItemName : Tuningpros LEDSTL-42M-WS6 Step Light LED Light Bulbs Festoon 42mm, 6 SMD LED White 2-pc Set
ItemPackageDimensions_Height : 1.5 inches
ItemPackageDimensions_Length : 1 inches
ItemPackageDimensions_Width : 0.2 inches
Material : Polycarbonate
Material1 : Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Material2 : Aluminum
ModelName : LEDSTL-42M-WS6
ModelNumber : LEDSTL-42M-WS6
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
NumberOfPieces : 2
OemEquivalentPartNumber : 2258757001
OperatingLife : 100000 hours
PartNumber : LEDSTL-42M-WS6
ProductDescription : Spec & Features: One Pair of (Set of 2) Step Light Festoon 42mm LED Light Bulbs Type & Color : 6 SMD LED White 100% Brand New Item Long-Lasting LED and Wedge Contact Base For DC 12 Volts Only Easy to Install and Clean Allows Night Driving to be Safer, Acting as a Warning to Passing-by Vehicles Life Expectancy up to 100,000 Hours Immediate "ON" Provides a Faster Response Time Than Incandescent Bulbs Shock & Vibration Resistant and Instant On/Off Response Time. Plug & Play Type Current Draw (approx 180mA) Low Heat Generation and Low Power Consumption The Bulb Color is Transparent Clear When Off and show White Color When Turn On Might Require a Load Resistance(not included) for Installation or The Dashborad Signal Light Will be "On"(Because of LED Low Resistance) **This bulb mostly used on running light, tail light, turn signal light, corner light, stop light, Reverse light, brake light, parking light, sidemarker, back up light, Dome Lights, License Plate, Side Marker Lights, multi application etc.**
Cross Reference-- 42mm / 1.65(1 5/8) inch Replace 212 211 214 214-2 212-2 578 211-2 562 1042 6413 6429 1w 5w DE --41mm, 42mm, 43 mm (For Reference Only)