Customer rating 4.7 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Garosa
Color : GRI8-01
ExternallyAssignedProductIdentifier : 7320419285403
IncludedComponents : No
ItemPackageDimensions_Height : 5 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 9 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 8 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : electronic-component-current-sensors
Manufacturer : Garosa
ModelName : Garosapeurikvzbh
ModelNumber : Garosapeurikvzbh
NumberOfItems : 1
PartNumber : Garosapeurikvzbh
ProductDescription : Spec:
Item Type: Current Sensor
Model: ETCR010K
Material: ABS+Permalloy
Range Resolution Accuracy Grade Phase Error Turns Ratio
0.00mA-20A AC 0.01mA AC 0.5 ≤2° 1900/2/2 8:01
CT Size ΦApprox.10mm / 0.4in
Quantity Process 0.00mA~20A AC
Transformation Ratio 800:1 (Can Be Customized According to Needs)
Secondary Load ≤10Ω
Screen Double Layer Shielding, suitable for complex interference environment.
Output Method Inductive Current Output
Output Interface 2 Core Shielded Cable Approx.2m / 6.6ft
Frequency 10Hz-100KHz
Security Level CATⅢ600V
Size Approx. 53x42x28mm / 2.1x1.7x1.1in
Quality Approx. 94g / 3.3oz
Operating Temperature -15°C-50°C
Dielectric Strength AC 3700V/Rms (Between Iron Core and Shell)