Reland Sun SCT-013-000 10A 20A 30A 50A 100A Non-invasive AC Current Sensor Split-Core Clamp Current Transformer (10A-1V)
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Reland Sun
BulletPoint2 : This split core current transformer is particularly suitable for DIY use and it works
BulletPoint4 : Input Current: Optional resistance AC; Two Form of Output: current output or voltage output (burden resistor needed to add); Cable Jack: 3.5mm (like a headphone jack).
CurrentRating : 100 amps
ExternallyAssignedProductIdentifier : 6921407352063
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0739227847470
ItemName : Reland Sun SCT-013-000 10A 20A 30A 50A 100A Non-invasive AC Current Sensor Split-Core Clamp Current Transformer (10A-1V)
ItemPackageDimensions_Height : 10.2 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 5.1 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 6.1 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : electronic-component-current-sensors
Manufacturer : Reland Sun
Material : lead
MaximumSupplyVoltage : 660 volts_of_alternating_current
MeasurementAccuracy : +1%
MeasuringRange : 0 to 100 A
ModelNumber : SYKHSCGQ
MountingType : Flange Mount
NumberOfItems : 1
OutputType : Current or Voltage
PartNumber : 43237-2
ProductDescription : Model: SCT-013-000
Type: Non-invasive current transformer
Core Material: Ferrite
Input Current: 0-100A AC
Output Mode: 0-50mA
Leading Wire in Length: 1m
Turns Ratio: 1: 1800
Work Voltage: 660 v
Resistance Grade: Grade B
Max Sampling Resistance: 10 ?
Linearity: 3%
Accurancy: 1%
Work Frequency: 50-1 KHz
Reference project: Open Energy Monitor
Dielectric Strength: 6000V AC/1min
Opening Size: 0.51 x 0.51inch / 13 x 13mm
Two Form of Output: current output or voltage output (a burden resistor needed to add);
ProductSiteLaunchDate : 2021-07-27T07:15:19.680Z
Size : 10A-1V