SZT20-CH-420E Current Transducer, Measuring Current AC 0-10A / 20A / 50A, 0-100A / 150A / 200A,Three Forms Output DC 0-5V / 0-10V /4-20mA
Customer rating 4.3 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
AgeRangeDescription : adult
Brand : Gugxiom
BulletPoint : Current measurement on the secondary side of the electric furnace
BulletPoint2 : The measured current AC: 0-10A / 20A / 50A, 0-100A / 150A / 200A can be selected.
BulletPoint3 : Output DC: 0-5V / 0-10V /4-20mA three forms are available.
BulletPoint5 : Through-heart structure design, isolation withstand voltage up to 2000V AC.
CircuitType : 1-way
Color : #100
ConnectivityProtocol : X-10
ConnectorType : Through-heart
ControlMethod : touch
CurrentRating : 3000 amps
CurrentRating1 : 20 amps
CurrentRating2 : 200 amps
ExternallyAssignedProductIdentifier : 6089478615156
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0738585583907
IncludedComponents : No
InternationalProtectionRating : IP67
ItemName : SZT20-CH-420E Current Transducer, Measuring Current AC 0-10A / 20A / 50A, 0-100A / 150A / 200A,Three Forms Output DC 0-5V / 0-10V /4-20mA
ItemPackageDimensions_Height : 4 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 10 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 10 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : current-transducers
Manufacturer : Gugxiom
Material : Copper
MaximumFrequency : 60 hertz
MinimumFrequency : 50 hertz
ModelName : BYSODNDW
ModelNumber : Gugxiom14or2x89pv
MountingType : Chassis Mount
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
NumberOfPositions : 1
OperatingVoltage : 5 volts
OperationMode : Automatic
PartNumber : Gugxiom14or2x89pv
PowerSourceType : Corded Electric
ProductDescription : Specification:
Product Name: AC Current Transmitter
Model: SZT20-CH-420E
Power supply:
Voltage output type, self-power supply does not require external current.
Current output type requires external DC: 24V ± 10%
Input feedthrough current (AC):
0-10A / 20A / 50A (SZT15 series)
0-100A / 150A / 200A (SZT20 series)
Output Type (DC):
Voltage output type: 0-5V/10V
Current output type: 4-20mA
Switch on minimum:
0.5±0.2A (round type)
1.5±0.2A (clamp type)
Maximum current through current: 200%, the feed current cannot exceed 200% of the rated value
Power consumption: ≤1W
Tape: ≤1%
Accuracy: ±1%
Maximum leakage current: ≤0.1mA
Linearity:
Response time: ≤200ms
Through the heart wire diameter: 0.35-20mm
Working temperature: -20-60 °C
Working humidity: 5-95% (no condensation)
Housing material: self-extinguishing material ABS (Cycolac 94v-0)
Insulation withstand voltage: 2000VAC 50/60Hz 1min
Package list:
1 * AC Current Transducer
ProductSiteLaunchDate : 2024-06-26T15:07:22.731Z
Size : DC 5V