Tuningpros LED-39M-WS6 Festoon 39mm LED Light Bulbs, 6 SMD LED White 2-pc Set
Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
AutomotiveFitType : vehicle_specific_fit
AutoPartPosition : front
Brand : Tuningpros
BulletPoint1 : One pair of (set of 2pcs) Festoon 39mm LED Light Bulbs ; Color: White
BulletPoint2 : 100% brand new long-lasting LED; For DC 12 volts only
BulletPoint3 : Allow night driving to be safer, acting as a warning to passing-by vehicles
BulletPoint4 : Life expectancy up to 100,000 hours
Color : White
CompatibilityOptions : Compatible with
ExteriorFinish : Dome Light T10 Wedge 5 Flux LED Bulb 2pcs
IncludedComponents : User Manual
ItemName : Tuningpros LED-39M-WS6 Festoon 39mm LED Light Bulbs, 6 SMD LED White 2-pc Set
ItemPackageDimensions_Height : 1.5 inches
ItemPackageDimensions_Length : 1 inches
ItemPackageDimensions_Width : 0.2 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : automotive-dome-light-bulbs
Manufacturer : TuningPros
Material : Polycarbonate
ModelName : LED-39M-WS6
ModelNumber : LED-39M-WS6
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
OperatingLife : 100000 hours
PartNumber : LED-39M-WS6
ProductDescription : Spec & Features: One Pair of (Set of 2) Festoon 39mm LED Light Bulbs Type & Color : 6 SMD LED White 100% Brand New Item Long-Lasting LED and Wedge Contact Base For DC 12 Volts Only Easy to Install and Clean Allows Night Driving to be Safer, Acting as a Warning to Passing-by Vehicles Life Expectancy up to 100,000 Hours Immediate "ON" Provides a Faster Response Time Than Incandescent Bulbs Shock & Vibration Resistant and Instant On/Off Response Time. Plug & Play Type Current Draw (approx 180mA) Low Heat Generation and Low Power Consumption The Bulb Color is Transparent Clear When Off and show White Color When Turn On Might Require a Load Resistance(not included) for Installation or The Dashborad Signal Light Will be "On"(Because of LED Low Resistance) **This bulb mostly used on running light, tail light, turn signal light, corner light, stop light, Reverse light, brake light, parking light, sidemarker, back up light, Dome Lights, License Plate, Side Marker Lights, multi application etc.**
Cross Reference-- 39mm / 1.53(1 1/2) inch Replace 561 563 3424 3425 6411 6418 6423 6461 1w 5w DE --38mm, 39mm, 40 mm (For Reference Only)