Tuningpros LEDDL-42M-B9 Dome Light LED Light Bulbs Festoom 42mm, 9 LED Blue 2-pc Set
Customer rating 4.4 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Brand : Tuningpros
Brightness : 300 lumen
BulletPoint1 : One pair of (set of 2) Dome Light Festoom 42mm LED Light Bulbs ; Color: Blue
BulletPoint2 : 100% brand new long-lasting LED; For DC 12 volts only
BulletPoint3 : Allow night driving to be safer, acting as a warning to passing-by vehicles
BulletPoint4 : Life expectancy up to 100,000 hours
BulletPoint6 : Service: The size of our 578 led festoon bulb is 41*10.5mm(1.61*0.41inch). Please double check the user manual or original bulb number to confirm before placing an order. We are confident in the durability of 578 211-2 led Festoon bulbs, so we provide ultra-long quality assurance. This means that once you choose our products, you can enjoy long-term quality assurance, so that you can have no worries and focus on enjoying a safe and comfortable driving experience. Choose 578 LED car bulbs, choose a lasting trust
Color : Blue
ColorTemperature : 6500 kelvin
CompatibilityOptions : Compatible with
CompatibleWithVehicleType : Cars
ConnectivityTechnology : Plug-and-Play
ExteriorFinish : Dome Light Festoon 42mm 9 LED Bulb 2pcs
FitType : Universal Fit
FormFactor : Strip
IncludedComponents : User Manual
ItemName : Tuningpros LEDDL-42M-B9 Dome Light LED Light Bulbs Festoom 42mm, 9 LED Blue 2-pc Set
ItemPackageDimensions_Height : 1.27 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 10.16 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 7.62 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : automotive-dome-lights
Manufacturer : TuningPros
Material : Polycarbonate
ModelName : LEDDL-42M-B9
ModelNumber : LEDDL-42M-B9
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
NumberOfPieces : 9
OemEquivalentPartNumber1 : Full LED Map Dome Door Cargo Bulb Lamps
OemEquivalentPartNumber2 : 2005 2006 2007 2008 05 06 07 08
OperatingLife : 100000 hours
PartNumber : LEDDL-42M-B9
ProductDescription : Spec & Features: One Pair of (Set of 2) Dome Light Festoom 42mm LED Light Bulbs Type & Color : 9 LED Blue 100% Brand New Item Long-Lasting LED and Wedge Contact Base For DC 12 Volts Only Easy to Install and Clean Allows Night Driving to be Safer, Acting as a Warning to Passing-by Vehicles Life Expectancy up to 100,000 Hours Immediate "ON" Provides a Faster Response Time Than Incandescent Bulbs Shock & Vibration Resistant and Instant On/Off Response Time. Plug & Play Type Current Draw (approx 180mA) Low Heat Generation and Low Power Consumption The Bulb Color is Transparent Clear When Off and show Blue Color When Turn On Might Require a Load Resistance(not included) for Installation or The Dashborad Signal Light Will be "On"(Because of LED Low Resistance) **This bulb mostly used on running light, tail light, turn signal light, corner light, stop light, Reverse light, brake light, parking light, sidemarker, back up light, Dome Lights, License Plate, Side Marker Lights, multi application etc.**
Cross Reference-- 42mm / 1.65(1 5/8) inch Replace 212 211 214 214-2 212-2 578 211-2 562 1042 6413 6429 1w 5w DE --41mm, 42mm, 43 mm (For Reference Only)
ProductSiteLaunchDate : 2013-06-10T21:46:18.883Z
RecommendedUsesForProduct : interior vehicle lighting enhancement
Size : 1.01 × 0.45 inch