Tuningpros LEDML-31M-W6 Map Light LED Light Bulbs Festoon 31mm, 6 LED White 2-pc Set
Customer rating 4.1 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
AutomotiveFitType : vehicle_specific_fit
AutoPartPosition : front
Brand : Tuningpros
Brightness : 1800 lumen
BulletPoint1 : One pair of (set of 2) Map Light Festoon 31mm LED Light Bulbs ; Color: White
BulletPoint2 : 100% brand new long-lasting LED; For DC 12 volts only
BulletPoint3 : Allow night driving to be safer, acting as a warning to passing-by vehicles
BulletPoint4 : Life expectancy up to 100,000 hours
Color : White
ColorTemperature : 6500 kelvin
CompatibilityOptions : Compatible with
ExteriorFinish : Map Light Festoon 31mm 6 LED Bulb 2pcs
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0700112446788
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 700112446788
IncludedComponents : User Manual
ItemName : Tuningpros LEDML-31M-W6 Map Light LED Light Bulbs Festoon 31mm, 6 LED White 2-pc Set
ItemPackageDimensions_Height : 1.27 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 7.62 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 6.35 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : automotive-dome-light-bulbs
Manufacturer : TuningPros
Material : Polycarbonate
Material1 : Aluminum
Material2 : Plastic
ModelName : LEDML-31M-W6
ModelNumber : LEDML-31M-W6
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
OperatingLife : 100000 hours
PackageLevel : unit
PartNumber : LEDML-31M-W6
ProductDescription : Spec & Features: One Pair of (Set of 2) Map Light Festoon 31mm LED Light Bulbs Type & Color : 6 LED White 100% Brand New Item Long-Lasting LED and Wedge Contact Base For DC 12 Volts Only Easy to Install and Clean Allows Night Driving to be Safer, Acting as a Warning to Passing-by Vehicles Life Expectancy up to 100,000 Hours Immediate "ON" Provides a Faster Response Time Than Incandescent Bulbs Shock & Vibration Resistant and Instant On/Off Response Time. Plug & Play Type Current Draw (approx 180mA) Low Heat Generation and Low Power Consumption The Bulb Color is Transparent Clear When Off and show White Color When Turn On Might Require a Load Resistance(not included) for Installation or The Dashborad Signal Light Will be "On"(Because of LED Low Resistance) **This bulb mostly used on running light, tail light, turn signal light, corner light, stop light, Reverse light, brake light, parking light, sidemarker, back up light, Dome Lights, License Plate, Side Marker Lights, multi application etc.**
Cross Reference-- 31mm / 1.25 inch Replace 1031 3022 3021 3175 3423 3425 293 DE3022 DE3021 DE3175 DE3423 DE3425 1w 5w DE --30mm, 31mm, 32 mm (For Reference Only)