Hoffman A20R166HCR NEMA 3R Enclosure, Hinge Cover, Galvanized, Paint Finish, 20" x 16" x 6"
Customer rating 4.8 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Hoffman
BulletPoint1 : 16 or 14 gauge galvanized steel
BulletPoint3 : Material: Steel
BulletPoint4 : Size 20.00x16.00x6.00 in
Color : Gray
CompatibleDevices1 : Server
CompatibleDevices2 : Computer
CompatibleDevices3 : Networking Equipment
CompatibleDevices4 : Storage System
ConnectorGender : Male-to-Male
CustomerPackageType : Frustration-Free Packaging
ExternallyAssignedProductIdentifier : 7445406852830
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 783510386801
FinishType : Steel
GpsrSafetyAttestation : 1
IncludedComponents : Tool
IndoorOutdoorUsage1 : outdoor
IndoorOutdoorUsage2 : indoor
ItemDisplayDimensions_Height : 20 inches
ItemForm : Bar
ItemName : Hoffman A20R166HCR NEMA 3R Enclosure, Hinge Cover, Galvanized, Paint Finish, 20" x 16" x 6"
ItemPackageDimensions_Height : 17.018 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 63.5 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 43.18 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : Rectangular
ItemTypeKeyword : electrical-boxes
Manufacturer : Hoffman
Material : Alloy Steel
ModelNumber : HFA20R166HCR
NumberOfItems : 1
PackageLevel : unit
PartNumber : A20R166HCR
ProductDescription : 90X90X60MM P/C NEMA CLR LID
ProductSiteLaunchDate : 2014-07-26T11:55:26.943Z
Size : 8" X30 Pcs