Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Seco-Larm
BulletPoint1 : 1200-lb (545kg) Holding force
BulletPoint2 : No residual magnetism
BulletPoint3 : MOV Surge protection
BulletPoint4 : Anodized aluminum housing (US 28)
BulletPoint5 : Adjustable mounting bracket
BulletPoint6 : Complete mounting hardware for typical installations
BulletPoint7 : Additional brackets available for easy mounting or atypical situations
BulletPoint8 : Detachable faceplate for easy access to wiring
BulletPoint9 : 12/24VDC Selectable
Color : Lrs-50-3.3
ControlMethod : remote
ExternallyAssignedProductIdentifier : 7390588102559
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 642008914424
IncludedComponents : 1 x Overlap Electric Lock 3 Mechanical Keys1 User Manual
ItemDisplayDimensions_Height : 14 centimeters
ItemDisplayDimensions_Length : 14 centimeters
ItemDisplayDimensions_Width : 19 centimeters
ItemPackageDimensions_Height : 29.464 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 8.382 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 19.05 centimeters
ItemPackageQuantity : 2
ItemShape : Rectangular
ItemTypeKeyword : commercial-access-door-electromagnetic-locks
LockType : Key Lock
Manufacturer : Seco-Larm
Material : Aluminum
ModelName : FX2000
ModelNumber : E-941SA-1200
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
NumberOfPieces : 1
PartNumber : E-941SA-1200
Key Features:
- 1200-lb (545kg) Holding force
- No residual magnetism
- MOV Surge protection
- Anodized aluminum housing (US 28)
- Adjustable mounting bracket
- Complete mounting hardware for typical installations
- Additional brackets available for easy mounting or atypical situations
- Detachable faceplate for easy access to wiring
- 12/24VDC Selectable
Specifications:
- Operating Voltage: 12 /24 VDC (selectable)
- Current Draw: 500mA at 12VDC, 250mA at 24VDC