Cunyuer Timer Relay Module, AC100V-250V, Infinite Cycle Timer Delay On/Off Switch, Adjustable 0.5s 1000min, Automatic Operation, Silver Contact, Normally Open, 10A, Screw Mount
Customer rating 4.4 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Cunyuer
BulletPoint : Finder Relay 56.34.8.120.0040
BulletPoint4 : Voltage: AC100V~250V, suitable for 100V/110V/120V/127V/220V/230V/240V power supply
Color1 : multi
Color2 : red
ConnectorType : Screw
CurrentRating : 25 amps
CurrentRating1 : 10 amps
CurrentRating2 : 7 amps
ExternallyAssignedProductIdentifier : 8012823217123
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 013227113873
GpsrSafetyAttestation : 1
ItemDisplayDimensions_Length : 28 millimeters
ItemName : Cunyuer Timer Relay Module, AC100V-250V, Infinite Cycle Timer Delay On/Off Switch, Adjustable 0.5s 1000min, Automatic Operation, Silver Contact, Normally Open, 10A, Screw Mount
ItemPackageDimensions_Height : 2 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 12 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 6 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : electromechanical-relays
Manufacturer : Cunyuer
Material : Copper
MaximumSwitchingCurrent : 25 amps
MaximumSwitchingVoltage : 24 volts
MeasurementSystem : Metric
MinimumSwitchingVoltage : 24 volts_of_alternating_current
ModelName : Cunyuer1e0xw8umpc
ModelNumber : Cunyuer1e0xw8umpc
MountingType : Screw Mount
NationalStockNumber : 6625-01-457-7358
NumberOfItems : 1
OperationMode : Automatic
PackageLevel : unit
PartNumber : Cunyuer1e0xw8umpc
ProductDescription :
Specifications:
Voltage: AC100V~250V
Power: <1.0W
Maximum Output Current: <10A
Input: Passive switch input, green led lights up after turn on, red led lights up after stop
Time Range: 0.5sec. to 1000min.
Time Accuracy: Maximum range value*0.001
Size: 88 x 38 x 22mm / 3.46 x 1.49 x 0.86"
Mounting Hole Spacing: 83 x 33mm / 3.26 x 1.3"
Mounting Hole Diameter: 3.2mm / 0.12"
Instruction:
Time can be set when the board is powered on or powered off.
1, Set Run Time:
Adjust the RUN TIME potentiometer clockwise to increase, counterclockwise to decrease.
The red switch below can set time range(left, 0-100 or 0-1000)
and unit(right, Sec. or Min.)
2. Set Stop Time:
Adjust the STOP TIME potentiometer clockwise to increase, counterclockwise to decrease.
and unit(right, Sec. or Min.)
3. Start Button(Not included):
4. Time Setting Example:
Requirement: Run for 20 seconds, stop for 30 minutes, infinite cycle.
Settings:
(1)Set run time range to 0-100;
(2)Set run time unit to Sec.;
(3)Set run time potentiometer to 20 position, namely the position of 20/100 from left;
(4)Set stop time range to 0-100;
(5)Set stop time unit to Min.;
(6)Set stop time potentiometer to 30 position, namely the position of 30/100 from left;
Note:
1. Use a start button whose current is more than 0.1A