Alpine KAC-CMD-CTR Power Sports/Marine Source & SPV-65RGB-CAN 6.5" UTV Speaker Pod, KTA-30FW Amp Bundle
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Alpine
BulletPoint1 : This bundle includes the Alpine KAC-CMD-CTR Power Sports Commander Controller, SPV-65RGB-CAN 6.5” Weather-Resistant Speaker Pods, and KTA-30FW 4-Channel Weather Resistant Power Pack Amplifier.
BulletPoint2 : Weather-resistant Alpine KAC-CMD-CTR for outdoor use with a full-color 3" display, Bluetooth streaming, and built-in amplifier.
BulletPoint5 : Compact design of KAC-CMD-CTR fits 3" gauge holes, versatile installation options for speaker pods, and rugged weather-resistant format for the amplifier.
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0840425878613
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 840425878613
ItemName : Alpine KAC-CMD-CTR Power Sports/Marine Source & SPV-65RGB-CAN 6.5" UTV Speaker Pod, KTA-30FW Amp Bundle
ItemPackageDimensions_Height : 10.25 inches
ItemPackageDimensions_Length : 15.25 inches
ItemPackageDimensions_Width : 20.4 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : vehicle-subwoofer-systems
Manufacturer : Alpine
NumberOfItems : 1
PartNumber : alpinebdl250409-10
ProductDescription : Get ready to elevate your audio experience with the Alpine Bundle that includes the Alpine KAC-CMD-CTR Power Sports Commander Controller, Alpine SPV-65RGB-CAN 6.5” Speaker Pods, and Alpine KTA-30FW 4-Channel Tough Power Pack Amplifier. The Alpine KAC-CMD-CTR Controller is designed for the outdoors with a weather-resistant IP66 rating. Its features include Bluetooth streaming, a 3-inch full-color display, advanced audio tuning with a 7-band EQ, and a built-in 17W RMS x 4-channel amplifier. It fits standard 3-inch gauge holes and offers easy system building with RCA outputs. The Alpine SPV-65RGB-CAN Speaker Pods deliver Alpine's signature sound quality suitable for powersports, marine, or off-road vehicles. They feature marine-grade weather-resistant design, customizable RGB lighting, and easy installation with a universal cage-mount system. Technical specs include a 6.5” cone woofer, 1” tweeter, 90W RMS power handling, and IP55 speaker IP rating. The Alpine KTA-30FW Tough Power Pack Amplifier boasts Alpine's Class D circuit with Dynamic Peak Power, providing increased output and dynamic range for open cab vehicles. It offers 150W x 4 D.P.P., weather resistance with an IP66 rating, and OEM-grade connectors. With advanced sound controls and the innovative Dynamic Peak Power technology, this amplifier is ideal for powering up your audio system. Get the best of Alpine's cutting-edge technology in one comprehensive bundle, ensuring durable, high-performance audio enhancements for your powersports adventures. Elevate your audio game with the Alpine Bundle today.