On Semiconductor Tvs Diode, 1.5Kw, 36V, Do-201Ae - 1V5KE36CA
Customer rating 4.4 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : ON Semiconductor
BulletPoint : Price For: 1 Cut tape TVS Polarity: Bidirectional Reverse Stand-Off Voltage Vrwm: 30.8V Breakdown Voltage Min: 34.2V Breakdown Voltage Max: 37.8V Clamping Voltage Vc Max: 49.9V No. of Pins: 2 RoHS Compliant: Yes
BulletPoint1 : 1.5KE 39CA (1500 Watt - 39 V)
BulletPoint2 : Lead-Free / RoHS Compliant Electronics Component / Through Hole
BulletPoint3 : Bi-directional Transient Voltage Suppressor Through Hole Diodes
BulletPoint4 : See Picture 2-7 for Specifications Datasheet
BulletPoint5 : Pack in a ESD Bag with Main Specs Label, for Long Time Protection and Indetification.
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0702472027133
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 702472027133
ItemName : On Semiconductor Tvs Diode, 1.5Kw, 36V, Do-201Ae - 1V5KE36CA
ItemPackageDimensions_Height : 1.5 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 17 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 13 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : Do-201ad
ItemTypeKeyword : esd-suppressors
Manufacturer : On Semiconductor
Material : Other
ModelNumber : 1.5KE39CA x 20 Pieces
NumberOfItems : 1
PartNumber : 1V5KE36CA
ProductDescription : TVS DIODE, 1.5KW, 36V, DO-201AE; Product Range:1.5KE Series; TVS Polarity:Bidirectional; Reverse Stand-Off Voltage Vrwm:30.8V; Clamping Voltage Vc Max:49.9V; Diode Case Style:DO-201AE; No. of Pins:2Pins; Breakdown Voltage Min:34.2V RoHS Compliant: Yes