12018EPCU 12V 1.5A AC Power Adapter for Seagate / WD / Hitachi external hard drive
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Free Shipping across India. Powered by BlueDart.
EMI and GST Invoice available.
Product Information
Editorial Review
This AC power adapter is for external hard drive from Seagate, WD and Hitachi. It provides 12V 1.5A DC output center tip positive. It accepts 100-240V @ 50-60Hz, 0.7A AC input.
Features
1) Input: 100-240V @ 50-60Hz, 0.7A AC
2) Output: 12V 1.5A DC
3) Application: external hard drive
Specification
Binding : Electronics
Brand : Buslink
EAN : 0677891183930
Label : Shenzhen Honor
Manufacturer : Shenzhen Honor
Model : ADS-25E-12
PackageDimensions_Weight : 0.30 pounds
PackageDimensions : L:3.50 X W:2.52 X H:2.01
ProductGroup : Speakers
ProductTypeName : BATTERY
Publisher : Shenzhen Honor
Studio : Shenzhen Honor
Title : 12018EPCU 12V 1.5A AC Power Adapter for Seagate / WD / Hitachi external hard drive