Customer rating 4.7 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
AudioDriverSize : 15 inches
AudioDriverType : dynamic_driver
AudioOutputMode : Stereo
Brand : Generic
BulletPoint1 : 1500 W Peak Power
BulletPoint10 : Standby Mode
BulletPoint2 : DAScontrol interface
BulletPoint3 : Multi-purpose system with monitor position
BulletPoint4 : Ultra lightweight Class D amplifier with SMPS
BulletPoint5 : Stereo music streaming in high-definition
BulletPoint6 : User definable 24-bit DSP with LCD screen
BulletPoint7 : 5 voicing presets
BulletPoint8 : User-definable memories
BulletPoint9 : Stackable 3-band EQ
Color : Black
CompatibleDevices1 : Smartphone
CompatibleDevices2 : Tablet
CompatibleDevices3 : MP3 Player
CompatibleDevices4 : Laptop
CompatibleDevices5 : Television
CompatibleDevices6 : Projector
CompatibleDevices7 : Laptop
CompatibleDevices8 : Karaoke Machine
CompatibleDevices9 : Gaming Console
ConnectivityProtocol : Auxiliary
ConnectivityTechnology : XLR
ConnectivityTechnology1 : 3.5 mm Stereo Jack Line Input
ConnectivityTechnology2 : CAT5 input
ControlMethod : touch
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 761373846489
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0761373846489
FrequencyResponse : 60 hertz
Hazmat1 : MAGNETIZED MATERIAL
Hazmat10 : DE_NoAir
Hazmat11 : EG_NoAir
Hazmat12 : ES_NoAir
Hazmat13 : FR_NoAir
Hazmat14 : GB_NoAir
Hazmat15 : IE_NoAir
Hazmat16 : IN_MagnetizedMaterial
Hazmat17 : IT_NoAir
Hazmat18 : JP_NoAir
Hazmat19 : MX_MagnetizedMaterial
Hazmat2 : UN2807
Hazmat20 : NL_NoAir
Hazmat21 : PL_NoAir
Hazmat22 : SA_NoAir
Hazmat23 : SE_NoAir
Hazmat24 : SG_NoAir
Hazmat25 : TR_NoAir
Hazmat26 : US_MagnetizedMaterial
Hazmat27 : ZA_NoAir
Hazmat3 : 9
Hazmat4 : AE_NoAir
Hazmat5 : AU_NoAir
Hazmat6 : BE_NoAir
Hazmat7 : BR_MagnetizedMaterial
Hazmat8 : CA_MagnetizedMaterial
Hazmat9 : CN_MagnetizedMaterial
IncludedComponents : 15 VDC power supply
IsWaterproof : False
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : floorstanding-home-speakers
Manufacturer : DAS Audio
Material : Polypropylene
ModelName : ALTEA-712A
ModelNumber : ALTEA-712A
MountingType : Floor Standing
NumberOfItems : 1
PartNumber : 10404880
PowerSourceType : Corded Electric
The ALTEA-712A is a high-powered model from DAS Audio's ALTEA Series. It is equipped with a 1500 Wpeak Class D two-channel amplifier that provides extended bandwidth, wide dynamic range and exceptionally low distortion. Digital Finite Impulse Response (FIR) filters are used in the signal processing of the ALTEA 712A system.
Key Features:
- DAScontrol interface
- Multi-purpose system with monitor position
- Ultra lightweight Class D amplifier with SMPS
- Stereo music streaming in high definition
- User-definable 24-bit DSP with LCD screen
- 5 voicing presets
- User-definable memories
- Stackable 3-band EQ
- Standby Mode
- Rigging points
- 1500 W Peak Power
Specifications:
- Frequency Range (-10 dB): 60 Hz - 20 kHz
- Horizontal Coverage (-6 dB): 90 degrees
- Vertical Coverage: 60 degrees
- Maximum Peak SPL at 1 m: 130 dB
- Nominal Amplifier Power (continuous): 750 W
- Nominal Amplifier Power (peak): 1500 W
- Input Type: Balanced
- Input Impedance: 20 kohms
- Input Sensitivity: 1.95 V (+8 dBu)
- Audio Signal Input Connector: 2 x Female XLR
- AUX Input: 1 x 3.5 mm Mini Jack
- Audio Signal Loop Thru Connector: 1 x Male XLR
- Control: DASlink, DAScontrol
- Current Draw: 230 V / 115 V 1.5 A/3.0 A