Bussman Fuse Block, Class R, 250V 30A, 3 Pole RM25030-3CR
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Bussmann
BulletPoint : Bussman Fuse Block, Class R, 250V 30A, 3 Pole RM25030-3CR
BulletPoint1 : Clear window-visual indication of blown condition.
BulletPoint2 : Must be used with terminal fuse block.
BulletPoint3 : Color Light Green. Amperage 30A.
BulletPoint4 : Box Dimensions 1H x 3W x 5L.
BulletPoint5 : Weight 0. 1lbs.
Color : Green
ConnectorType : Screw
CurrentRating : 30 amps
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 051712511292
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0051712511292
IncludedComponents : Fuse Block, Class R, 250V 30A, 3 Pole
ItemName : Bussman Fuse Block, Class R, 250V 30A, 3 Pole RM25030-3CR
ItemPackageDimensions_Height : 4 inches
ItemPackageDimensions_Length : 4 inches
ItemPackageDimensions_Width : 4 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : fuse-blocks
Manufacturer : Bussman
Material : phenolic
Material1 : Metal
Material2 : Plastic
ModelNumber : RM25030-3CR
MountingType : DIN Rail Mount
NumberOfContacts : 3
NumberOfItems : 1
NumberOfPoles : 3
NumberOfPositions : 3
PartNumber : RM25030-3CR
ProductDescription : Blue Sea Systems - 2602-BSS Terminal Block/Ind 2circ 65A (1EA)