Aexit RT18-125AM DIN Distribution electrical Rail 3 Poles 3P 22x58mm Cylindrical Fuse Holder
Customer rating 4.4 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Aexit
BulletPoint : Price For: Each Voltage Rating VAC: 250V Fuse Current: 10A Fuse Holder Type: Cartridge Fuse Holder Holder Terminals: Solder Lug No. of Fuses: 1 Fuse Size Held: 5mm x 20mm Fuse Size Metric: 5mm x 20mm Series: FAU RoHS Compliant: Yes
BulletPoint1 : Product Name : Fuse Holder;Type : RT18-125AM;Fit Fuse Type : 22 x 58mm / 0.86" x 2.3"(D*H)(Not Included Here)
BulletPoint2 : Rated Insulation Voltage : 500V;Rated Voltage : AC 690V;Rated Current : 125A
BulletPoint3 : Poles Quantity : 3P;Material : Hard Plastic, Metal
BulletPoint4 : Color : See the Picture;Overall Size(Approx) : 13 x 10.5 x 7.5cm / 5.1" x4.1" x 3"(L*W*H)
BulletPoint5 : Weight : 532g;Package Content : 1 x Fuse Holder
ConnectorType : Screw
CurrentRating : 125 amps
ExternallyAssignedProductIdentifier : 7436829242612
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0100010983956
IncludedComponents : 1 Bussman branded product
ItemDisplayWeight : 0.14 pounds
ItemName : Aexit RT18-125AM DIN Distribution electrical Rail 3 Poles 3P 22x58mm Cylindrical Fuse Holder
ItemPackageDimensions_Height : 1.5 inches
ItemPackageDimensions_Length : 10 inches
ItemPackageDimensions_Width : 8 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : electrical-fuse-holders
Manufacturer : Aexit
Material : Copper
Material1 : Plastic
Material2 : Metal
MaximumCurrent : 20 amps
ModelNumber : modle
MountingType : DIN Rail Mount
NumberOfBoxes : 1
NumberOfContacts : 3
NumberOfItems : 10
NumberOfPoles : 3
NumberOfPositions : 3
PartNumber : f190412ae065824
ProductDescription : Fit for 22x58mm Fuses.
For protecting the circuit which overload and short circuit may take place.
Rated voltage of 690/500V AC. With rated currents up to 125A against damage due to overloads and short-circuit currents.