Replacement for LT-2561-603-012 Carling On-Off-On Green Lit Tip Double Pole Toggle Switch
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Generic
BulletPoint : Replacement for CARLING - LT-2561-603-012 On-Off-On Green Lit Tip Double Pole Toggle Switch, Lit in all positions, 8 Spade Terminals About this item Item: Toggle Switch Contact Form: DPDT Number of Connections: 8 Switch Function: On/Off/On AC Contact Rating: 20A @ 12V 15A @ 125VAC 10A @ 250VAC On-Off-On Green Lit Tip Toggle Switch LT-2561-603-012 Double Pole - Double Throw, On - Off -On, 10 amps at 250 VAC, 15 amps at 125 VAC, 3/4 HP; Satin Chrome Bat handle; Green Tip Lights in all three positions; 12 Volt Lamp; Quick connect terminals (8)
BulletPoint1 : fuse
BulletPoint2 : fuses
CircuitType : 8-way
Color : Silver
ConnectorType : Plug In
CurrentRating : 1 amps
ExternallyAssignedProductIdentifier : 9029055784124
IncludedComponents : Switch
InternationalProtectionRating : IP00
ItemName : Replacement for LT-2561-603-012 Carling On-Off-On Green Lit Tip Double Pole Toggle Switch
ItemPackageDimensions_Height : 1 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 1 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 1 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : fuse-links
Manufacturer : Sydco-usa
Material : Metal
ModelNumber : CPFDPSJF
NumberOfItems : 1
NumberOfPositions : 1
OperatingVoltage : 12 volts
OperationMode : OFF-ON-ON
PartNumber : GEN-CARL-LT2561-603-012
ProductDescription : Replacement for CARLING - LT-2561-603-012 On-Off-On Green Lit Tip Double Pole Toggle Switch, Lit in all positions, 8 Spade Terminals About this item Item: Toggle Switch Contact Form: DPDT Number of Connections: 8 Switch Function: On/Off/On AC Contact Rating: 20A @ 12V 15A @ 125VAC 10A @ 250VAC On-Off-On Green Lit Tip Toggle Switch LT-2561-603-012 Double Pole - Double Throw, On - Off -On, 10 amps at 250 VAC, 15 amps at 125 VAC, 3/4 HP; Satin Chrome Bat handle; Green Tip Lights in all three positions; 12 Volt Lamp; Quick connect terminals (8)