GL-8H Metal Detect ABS Inductive Proximity Sensor Small Motion Smart Interruptor Non-Flush 2mm DC12V24V (Color : GL-8F, Size : PNP NO)
Customer rating 4.7 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : TAITANGEL
BulletPoint1 : Proximity Sensors
BulletPoint2 : GL-8H Metal Detect ABS Inductive Proximity Sensor Small Motion Smart Interruptor Non-flush 2mm DC12V24V
BulletPoint3 : [8mm detecting distance] - This inductive proximity sensor allows and accurate detection of metal objects up to 8mm away, improving efficiency and productivity.
Color : GL-8F
Department : Unisex Adult
ExternallyAssignedProductIdentifier : 9485562734449
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0751753840589
FitType : Universal
IncludedComponents : No
InternationalProtectionRating : IP65
ItemName : GL-8H Metal Detect ABS Inductive Proximity Sensor Small Motion Smart Interruptor Non-Flush 2mm DC12V24V (Color : GL-8F, Size : PNP NO)
ItemPackageDimensions_Height : 1 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 3 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 2 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : inductive-proximity-sensors
Manufacturer : TAITANGEL
Material : Metal
ModelName : TAITANGEL
ModelNumber : TAITANGEL
MountingType : Surface Mount
NumberOfItems : 1
OperatingVoltage : 250 volts
PartNumber : TAITANGEL
ProductDescription : Proximity Sensors
Detection direction
Top sensing
Positive sensing
Ty
pe
DC
type
NP
N NO
GL-8HN1
GL-8BN1
GL-8FN1
NC
GL-8HN2
GL-8BN2
GL-8FN2
PN
P NO
GL-8HP1
GL-8BP1
GL-8FP1
NC
GL-8HP2
GL-8BP2
GL-8FP2
Sensing distance
3mm
Frequency
50Hz
Working voltage
10-30VDC
Load Current
300mA
Size
6*10*27mm
Protection ingress
IP65
Circuit Protection
no
Temperature
Material
ABS housing
1.2mm cable