Heschen M18 Inductive Proximity Sensor Switch Non-Shield Type LJ18A3-8-J/DZ Detector 8mm 90-250VAC 400mA Normally Closed(NC) 2 Wire
Customer rating 4.8 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Heschen
BulletPoint1 : Mounting Hole Diameter: 18mm
BulletPoint2 : Detecting Distance: 8mm±10%; Set distance: 0-7mm
BulletPoint3 : Output Type: NC(Normally Closed), Non-Shield Type
BulletPoint4 : Current Output: 400mA; Working Voltage: 90-250 VAC
BulletPoint5 : Detect Object: Magnetic metal
Color : Blue
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 670534170939
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0670534170939
ItemName : Heschen M18 Inductive Proximity Sensor Switch Non-Shield Type LJ18A3-8-J/DZ Detector 8mm 90-250VAC 400mA Normally Closed(NC) 2 Wire
ItemPackageDimensions_Height : 10 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 2.5 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 6 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : inductive-proximity-sensors
Manufacturer : Heschen Electric
Material : Shell : Nickel plated brass , Detection surface : ABS
MaximumRange : 8 meters
ModelNumber : HS-LJ18A3-8-J/DZ
MountingType : Surface Mount
NumberOfItems : 1
PartNumber : LJ18A3-8-J/DZ
PowerSourceType : Corded Electric
ProductDescription :
  • Delay Distance: 10% below of the detection distance.