ITC Boat Flexible Light Strip RNLL12BL-16336 | Luna LED 163 Inch Blue
Customer rating 4.3 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
AutoPartPosition : front
Brand : Generic
BulletPoint1 : Series: Luna
BulletPoint2 : Part Number: RNLL12BL-16336
BulletPoint3 : Illuminated Color: Blue
BulletPoint4 : Connections: (2) wire leads approx. 36"
CompatibleWithVehicleType : Boat
ExteriorFinish : Silicone
FitType : Universal Fit
IncludedComponents : Flexible LED Light Strip
ItemName : ITC Boat Flexible Light Strip RNLL12BL-16336 | Luna LED 163 Inch Blue
ItemPackageDimensions_Height : 1 inches
ItemPackageDimensions_Length : 18 inches
ItemPackageDimensions_Width : 18 inches
ItemTypeKeyword : boating-interior-lights
Manufacturer : ITC Marine
ModelName : Luna
ModelNumber : Unavailable
NumberOfItems : 1
PartNumber : RNLL12BL-16336
Features (per manufacturer):
  • 30,000 hours of estimated life
  • Neon-like illumination
  • Innovative connector system allows for simple installation across virtually any application
This LED light strip is constructed out of diffused white silicone and measures approximately 163" in overall length per manufacturer. Has (2) wire leads approximately 36" in overall length.
Technical Specifications (per manufacturer):
  • Illumination Color: Blue
  • Housing Material: Diffused Silicone
  • Dimensions: .43" H x .41" W
  • Wattage: 2.3 W/Ft
  • Voltage: 12-14V DC
  • Amp Draw: 0.2 A/Ft at 12V DC
  • Lumens: Clear: 390Lm/ft, Diffused: 161 Lm/ft
  • Cut Line Increment: 1"
  • Wire Size: 18 AWG
  • LED Count: 48 per foot
  • Beam Angle: 120°
  • IP Rating: IP66
  • UV: UV Stable
Specifications:
  • Part Manufacturer: ITC Marine
  • Series: Luna
  • Part Number: RNLL12BL-16336
  • Color: White
  • Illuminated Color: Blue
  • Overall Length: 163" (per manufacturer)
  • Connections: (2) wire leads approx. 36"