THINBIT 3 Pack LGT060D5RCR015 0.060" Width 0.150" Depth, Uncoated Carbide, Corner Radius 0.015", Grooving Insert for Non-Ferrous Alloys, Aluminium and Plastic Without Interrupted Cuts
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : GROOVE 'N TURN
BulletPoint5 : Use with Large series toolholders. Use RH straight or LH 90 degree.
ItemName : THINBIT 3 Pack LGT060D5RCR015 0.060" Width 0.150" Depth, Uncoated Carbide, Corner Radius 0.015", Grooving Insert for Non-Ferrous Alloys, Aluminium and Plastic Without Interrupted Cuts