THINBIT 3 Pack MGTI038D2LFR 0.038" Width, 0.063" Depth, Uncoated Carbide, Full Radius, Grooving Insert for Steel, Cast Iron and Stainless Steel with Interrupted Cuts
Customer rating 4.7 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
CutType : Full Radius, .034" radii
EndCutType : 0.102" depth of cut
FinishType : TiN
ItemDisplayWeight : 0.1 pounds
ItemName : THINBIT 3 Pack MGTI038D2LFR 0.038" Width, 0.063" Depth, Uncoated Carbide, Full Radius, Grooving Insert for Steel, Cast Iron and Stainless Steel with Interrupted Cuts