Blue Air BDD59-2B-HC Two Door 59" Keg Beer Cooler Refrigerator
Customer rating 4.7 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Blue Air
BulletPoint1 : CABINET CONSTRUCTION: Stainless steel top with black vinyl coated steel walled exterior. Interior is galvanized steel with stainless steel floor; High density foamed in place polyurethane insulation; Two (2) adjustable shelves per section; Interior height allows stacking of three “tall boy” beers; Standard 12” stainless steel beer tower
BulletPoint4 : STANDARD: NSF/ANSI Standard 7 complian
BulletPoint5 : WARRANTY: 3 Year Parts & Labor; Additional 2 Year Compressor
Capacity : 1 kilograms
CareInstructions : Dishwasher Safe
Color : Black
CoolingMethod : Compressor
DefrostSystemType : Automatic
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 810037083323
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0810037083323
FinishType : Matte
GpsrSafetyAttestation : 1
HasAdjustableTemperatureControl : 1
InstallationType : Freestanding,Wall Mount
IsDishwasherSafe : 1
IsElectric : 1
ItemDisplayDimensions_Height : 37 inches
ItemDisplayDimensions_Length : 170 meters
ItemDisplayDimensions_Width : 27 inches
ItemDisplayWeight : 216 pounds
ItemName : Blue Air BDD59-2B-HC Two Door 59" Keg Beer Cooler Refrigerator
ItemPackageDimensions_Height : 37 inches
ItemPackageDimensions_Length : 59 inches
ItemPackageDimensions_Width : 27 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : Rctangular
ItemTypeKeyword : keg-refrigerators
Language : english
LockType : Electronic
Manufacturer : Blue Air
Material : Stainless Steel
ModelName : Clever & More
ModelNumber : KITCF
NumberOfDoors : 2
NumberOfItems : 1
NumberOfShelves : 1
PackageLevel : unit
PartNumber : BDD59-2B-HC
Pattern : Solid
ProductDescription : Product Specification Capacity19.4 cu. ft. Exterior Dimensions ( L x D x H )59 x 27 1/8 x 37 inch Net Weight216 lb Door2 Compressor3/8 HP RefrigerantR-290 Temperature Range33℉ ~ 39℉ Input (Voltage / Hz / Phase)115V / 60Hz / 1Ph Amps3.5 ExteriorBlack 1/2 Barrels2 Beer Tower2 Single Energy Consumption1.44 (kWh/day) Certification SafetyUL Certification SanitationETL
ProductSiteLaunchDate : 2020-08-08T15:25:19.643Z
ShelfType : adjustable shelves
Size : 59"