VSDISPLAY 12.1" 12.1 inch 1024X768 LCD Screen VS121T-001A with VGA LCD Controller Board RT2270C-A Kit
Customer rating 4 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
AgeRangeDescription : Adult
AspectRatio : 16:10
Brand : VSDISPLAY
BulletPoint1 : 12.1" VS121T-001A 1024X768 LCD Screen: Brightness 350 cd/m² (Typ.) Contrast Ratio 400:1 (Typ.) (TM)
BulletPoint2 : Outline Size 261× 198×5 (H×V×D) Display Area 246 × 184.5 (H×V)
BulletPoint3 : VGA LCD Board Work for LVDS Interface LCD Screen
BulletPoint4 : Require Input Power Adapter:12Vdc More than 2A. (Help to notice there in no power adapter in the packing list) . Come In Standby Model When Not Input Signal. Standby Model <1W
BulletPoint5 : Packing list : 1× VGA LCD Controller Board RT2270C-A 1× 12.1inch VS121T-001A 1024x768 LCD Screen 1× LVDS Cable 1× Inverter Board 1× Keyboard With Cable(Note:the controller board has updated,the board received will be the new version)
CameraDescription1 : Front
CameraDescription2 : Rear
Color : White
CompatibleDevices : Tablet
ConnectivityTechnology : VGA
CustomerPackageType : Standard Packaging
ExternallyAssignedProductIdentifier : 5061060503691
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0601285622408
FormFactor : Tablet
Generation : 1st Generation
GpsrSafetyAttestation : 1
GraphicsDescription : Integrated
HardwareInterface : vga
HumanInterfaceInput : touch_screen
ImageBrightness : 350 cd/m²
IncludedComponents : 1 x Touch Screen Replacement, 1 x Stylus Pen, 3 x Screwdriver, 2 x Squeegee
InstallationType : Internal Hard Drive
ItemName : VSDISPLAY 12.1" 12.1 inch 1024X768 LCD Screen VS121T-001A with VGA LCD Controller Board RT2270C-A Kit
ItemPackageDimensions_Height : 7 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 37 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 26 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : touch-screen-tablet-computer-lcd-displays
Manufacturer : VSDISPLAY
Material : Plastic
MemorySlotsAvailable : 1
ModelName : touch screen for iPad 7/8 black
ModelNumber : touch screen for iPad 7/8 black
NativeResolution : 1024x768
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
OperatingSystem : Android
PartNumber : 43235-189324
ProductDescription : LCD Controller Board:
VGA LCD Board Work for LVDS Interface LCD Screen
Input Power Adapter:12Vdc More than 2A.
Come In Standby Model When Not Input Signal
Standby Model <1W
Video Input: VGA
OSD: Brightness Contrast Auto Language And So On
Language: English French German Spanish Italian And So On
Board Size: 107mm x 52mm x 18mm
12.1" VS121T-001A 1024X768 LCD Screen:
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Resolution 1024RGB)×768
Outline Size 261× 198×5 (H×V×D)
Display Area 246 × 184.5 (H×V)
Brightness 350 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 400:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 45/45/15/45 (Typ.)(CR≥10) [Left / Right / Up / Down]
Signal Interface LVDS (1 ch, 6-bit) , 20 pins , Connector
Backlight WLED
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Packing list :
1× VGA LCD Controller Board
1× 12.1inch VS121T-001A 1024x768 LCD Screen