12mm Thread 6-36VDC 2mm NO Inductive Proximity Switch Sensor LJ12A3-2-Z/BX 1Pcs
Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : DMBGRXJF
BulletPoint : Magnetic Switches
BulletPoint1 : Magnetic Switches
BulletPoint2 : Material: paper
BulletPoint3 : Color: One Color
Color : One Color
Department : Unisex Adult
ExternallyAssignedProductIdentifier : 7341547552120
ItemName : 12mm Thread 6-36VDC 2mm NO Inductive Proximity Switch Sensor LJ12A3-2-Z/BX 1Pcs
ItemPackageDimensions_Height : 1 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 3 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 2 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : magnetic-switches
Manufacturer : DMBGRXJF
ModelName : DMBGRXJF
ModelNumber : DMBGRXJF
MountingType : Surface Mount
NumberOfItems : 1
OperatingVoltage : 250 volts
PartNumber : DMBGRXJF
ProductDescription : Magnetic Switches
Specifications
Product Name Inductive Proximity Switch
Model LJ12A32ZBX
Output Type NO 3 Wires
Working Voltage 636VDC
Output Current 300mA
Detecting Distance 2mm
Head Dia 11.5mm / 0.45"
Mounting Thread Dia. 12mm / 0.47"
Body Size(Approx) 5.5 x 2.2cm / 2.2" x 0.87" (L*D Max)