DC 3 Wire 4mm Inductive Proximity Sensor Approach Switch LJ12A3-4-Z/BX 1Pcs
Customer rating 4.3 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : DMBGRXJF
BulletPoint : Magnetic Switches
BulletPoint1 : Magnetic Switches
BulletPoint2 : Material: paper
BulletPoint3 : Color: One Color
Color : One Color
Department : Unisex Adult
ExternallyAssignedProductIdentifier : 7341547552168
ItemName : DC 3 Wire 4mm Inductive Proximity Sensor Approach Switch LJ12A3-4-Z/BX 1Pcs
ItemPackageDimensions_Height : 1 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 3 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 2 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : magnetic-switches
Manufacturer : DMBGRXJF
ModelName : DMBGRXJF
ModelNumber : DMBGRXJF
MountingType : Surface Mount
NumberOfItems : 1
PartNumber : DMBGRXJF
ProductDescription : Magnetic Switches
Specification
Product Name Inductive Proximity Switch
Model LJ12A34ZBX
Theory Inductive Type Sensor
Wire Type 3 Wire Type Brown Black, Blue)
Switch Appearance Type Cylinder Type, Metal Shell
Output Type NO, NPN
Detecting Distance 4mm/0.2''
Supply Voltage DC 6-36V
Current Output
300 mA
Response Frequency 150Hz
Detect Object Iron
Column Sensor Dia. 12mm / 0.5"
Total Size 60 x 22mm / 2.4" x 0.9" (L*Max.D)
Cable Length 1.1M / 43.3"