DC 6-36V 5mm Inductive Proximity Sensor Detection Switch LJ18A3-5-Z/AX 1Pcs
Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : DMBGRXJF
BulletPoint : Magnetic Switches
BulletPoint1 : Magnetic Switches
BulletPoint2 : Material: paper
BulletPoint3 : Color: One Color
Color : One Color
Department : Unisex Adult
ExternallyAssignedProductIdentifier : 7341547551598
ItemName : DC 6-36V 5mm Inductive Proximity Sensor Detection Switch LJ18A3-5-Z/AX 1Pcs
ItemPackageDimensions_Height : 1 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 3 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 2 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : magnetic-switches
Manufacturer : DMBGRXJF
ModelName : DMBGRXJF
ModelNumber : DMBGRXJF
MountingType : Surface Mount
NumberOfItems : 1
OperatingVoltage : 250 volts
PartNumber : DMBGRXJF
ProductDescription : Magnetic Switches
Specification
Product Name Inductive Proximity Switch
Model LJ18A35ZAX
Theory Inductive Type Sensor
Wire Type DC 3 Wire Type Brown Black, Blue)
Switch Appearance Type Cylinder Type, Metal Shell
Output Type NPN, NC
Detecting Distance 5mm/ 0.2''
Supply Voltage DC 6-36V
Current Output
300mA
Response Frequency 100Hz
Detect Object Iron
Column Sensor Dia. 18mm/0.7'
Total Size 58 x 30mm/ 2.7'' x 1.2'' (L*Max.D)