Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : riversmerge
BulletPoint1 : ID RFID reader, compatible with TK4100/EM4100/EM4200 card.
BulletPoint2 : USB cable, compatible with Win XPWinCEWin7Win10LIUNXVistaAndroid system.
BulletPoint3 : Keyboard emulation output, no need any driver.
BulletPoint4 : Provide free software for changing the output format.
BulletPoint5 : ABS Shell. Size of 94mm×60mm×10mm.
Color : Black
CompatibleDevices : Personal Computer
CompatibleDevices1 : Camera
CompatibleDevices2 : Smartphone
ConnectivityTechnology : USB Type A
ConnectivityTechnology1 : USB Type C
ConnectivityTechnology2 : Micro USB
ConnectorType : USB Type B
DataTransferRate : 480 megabits_per_second
ExternallyAssignedProductIdentifier : 6931383615472
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 634304938334
FinishType : Magnetic
HardwareInterface : usb
HardwareInterface1 : usb
HardwareInterface2 : usb_c
HardwareInterface3 : microsd
HardwareInterface4 : lightning
ItemPackageDimensions_Height : 12.6 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 3.5 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 8.9 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : computer-memory-card-readers
Manufacturer : riversmerge
MediaType : microSD
MediaType1 : SD Card
MediaType2 : microSD
MemoryStorageCapacity : 128 GB
ModelName : E-Series
ModelNumber : SA-08-XY
NumberOfItems : 1
NumberOfPorts : 1
OperatingSystem : Android,Windows
PartNumber : SA-08-XY
ProductDescription : Product Description:
Fruency: ID/IC/Dual frequency ID+IC
Reading Speed: <100ms
Reading Distance: 0-80mm
Reading Interval: 0.5s
Working Voltage: 5V
Working Current: 100mA
Operating temperature: -20℃—70℃