GE TED124090WL Circuit Breaker,90A,2P,480VAC,TED
Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : GE
BulletPoint : GE TED124090WL Circuit Breaker,90A,2P,480VAC,TED
BulletPoint1 : Price For: Each Max. AIR Rating: Not Rated Switch Type: Toggle DC Voltage Rating: 80VDC Mounting Type: Panel, #6-32 Thread Max. Wire Size: Not Specified AIR @ 120VAC: Not Rated Circuit Breaker Type: Magnetic Item: Circuit Breaker Phase: 1 AIR @ 125VDC: Not Rated Curve Type: Medium Standards: UL Recognized/CSA Accepted/VDE Certified AIR @ 240VAC: 1.5KA
BulletPoint2 : Terminal Connection: 1/4" Tab Width: 1.50" Number of Poles: 2 Length: 2.00" Depth: 2.13" AC Voltage Rating: 250VAC Amps: 10 AIR @ 65VDC: 7.5KA Country of Origin (subject to change): Mexico
BulletPoint3 : Package quantity: 1
BulletPoint4 : 120/240 VAC 48 VDC
BulletPoint5 : UL Listed & CSA Certified for Reverse Connection
CircuitBreakerType : Standard
Color : Black
CurrentRating : 90 amps
ExternallyAssignedProductIdentifier : 7750162233312
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 783164068191
IncludedComponents : GE TED124090WL Circuit Breaker,90A,2P,480VAC,TED
ItemDisplayWeight : 1 pounds
ItemName : GE TED124090WL Circuit Breaker,90A,2P,480VAC,TED
ItemPackageDimensions_Height : 8.7 inches
ItemPackageDimensions_Length : 4.8 inches
ItemPackageDimensions_Width : 3.1 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : miniature-circuit-breakers
Manufacturer : GE
Material : Copper
ModelNumber : BA2-BO-34-610-111-D
MountingType : Bolt-On Mount
NationalStockNumber : 5925-00-139-2679
NumberOfItems : 1
NumberOfPoles : 2
PackageLevel : unit
PartNumber : TED124090WL
ProductDescription : ' Circuit Breaker, Magnetic, Switch Type Toggle, Curve Type Medium, Number of Poles 2, Amps 10, AC Voltage Rating 250VAC, DC Voltage Rating 80VDC, Max. AIR Rating Not Rated, AIR @ 120VAC Not Rated, AIR @ 125VDC Not Rated, AIR @ 240VAC 1.5KA, AIR @ 65VDC 7.5KA, Phase 1, Terminal Connection 1/4 In. Tab, Max. Wire Size Not Specified, Length 2.00 In., Width 1.50 In., Depth 2.13 In., Standards UL Recognized/CSA Accepted/VDE Certified, Mounting Type Panel, #6-32 Thread '