SQUARE D QOB3100VH1021 Miniature Circuit Breaker 240V 100A
Customer rating 4.2 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
AcceptedVoltageFrequency : 100v_120v_60hz
Brand : Square D
Brightness : 800.0 lumen
BulletPoint : Miniature Circuit Breaker 240V 100A
BulletPoint2 : 【Long Life & Energy Savings】 Cut down on power bills and replacements. Each 9.5W LED bulb delivers the same brightness as a 60W incandescent, saving up to 85% energy and lasting up to 15,000 hours—perfect for busy homes and long-term use.
CircuitBreakerType : Standard
Color : 2700k Soft White
ColorRenderingIndex : 80
ColorTemperature : 2700 kelvin
CompatibleDevices1 : Tablet
CompatibleDevices2 : Laptop
CompatibleDevices3 : Monitor
CompatibleDevices4 : PC
CompatibleDevices5 : Projector
ConnectivityTechnology : Normal bulb
ConnectorGender : Male-to-Male
ConnectorType : DisplayPort
ConnectorType1 : Butt Splice
ConnectorType2 : Crimp
ControllerType : Push Button
ControlMethod : application
CurrentRating : 100 amps
CustomerPackageType : Standard Packaging
DataTransferRate : 3 gigabits_per_second
ExternallyAssignedProductIdentifier : 6971785942721
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 785901088752
IncandescentEquivalentWattage : 60 watts
IncludedComponents : Miniature Circuit Breaker 240V 100A
IndoorOutdoorUsage : indoor
IndoorOutdoorUsage1 : indoor
IndoorOutdoorUsage2 : outdoor
ItemDisplayDimensions_Length : 6 centimeters
ItemDisplayWeight : 360 grams
ItemName : SQUARE D QOB3100VH1021 Miniature Circuit Breaker 240V 100A
ItemPackageDimensions_Height : 1 inches
ItemPackageDimensions_Length : 1 inches
ItemPackageDimensions_Width : 1 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : a19
ItemTypeKeyword : miniature-circuit-breakers
LightColor : Soft White
LightType : LED
Manufacturer : SQUARE D
Material : Plastic
MeasurementSystem : Metric
ModelName : A19D
ModelNumber : Mastery Mart
NumberOfItems : 1
NumberOfPins : 20
NumberOfPoles : 3
PackageLevel : unit
PartNumber : QOB3100VH1021
PowerConsumption : 9.5 watts
PowerSourceType : Corded Electric
ProductDescription : Why Mastery Mart
As a customer-oriented company, Mastery Mart keeps making improvements to enhance
our products in every aspect. It is your safety and satisfaction that we concern.
Specifications:
- Package include: 10 pieces of 9.5W, Dimmable LED A19 Light Bulbs
- Model: MM-LA19D
- Socket: E26
- Power: 9.5W (60 Watt incandescent lights)
- Input Voltage: 120V AC/60Hz
- Lumen: 800 Lumens
- Beam Angle: 230 Degrees
- UV and mercury-free
- CRI:>=80
Common Applications:
- Home
- Office
- Hotel
- Market
- Store
- High-end Residential, etc.
A clean, beautiful LED light
The quality of every Mastery Mart’s LED light bulb is evident by its high color rendering
value (80+), meaning colors remain true and natural, always. And not only will colors
remain true, the light output remains stable throughout the lifetime of the bulb.
Dimmable LED lighting by MASTERY MART
Being able to change your light source means you’re able to create the perfect atmosphere
in your favors. Mastery Mart’s LEDs are able to create the right lighting for you. Even at low
brightness levels, Mastery Mart’s light is stable and pure. Our dimmable bulbs are the ideal
replacements for your incandescent and halogen bulbs.
UL–Listed
UL (Underwriter Laboratories Inc.) is a third party certification and an important indicator
to estimate the quality and safety level of the product, UL provides an unbiased safety
assurance to our Mastery Mart’s light bulbs that have been verified as being fully
compliant with applicable standards.
100% SATISFACTION GUARANTEED
If our LED does not satisfy you, we guarantee you a 100% reimbursement.