TB Woods 1030T31X7/8 G-FLEX HUB (1030T3178)
Customer rating 4.4 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : TB Woods
BulletPoint : Category: Power Transmission -- Shaft Couplings, Collars, and Universal Joints
BulletPoint2 : Specification of Coupling: Material: quality brass, Connection Bore Diameter: 8mm-10mm(0.31"-0.34")); Total Length: 22mm /0.87"; Outside Diameter : 16mm/0.63"; Parameters: Bore size of your choice Bore Tolerance + 0.03;Screw Thread Size: M4;
BulletPoint3 : Specification of Steel shaft:Material: Steel;Diameter: 10mm(0.34") ; Length: 100mm(3.94");
BulletPoint5 : Application:Special shaft for coupling is used for extension of transmission shaft.
ExteriorFinish : Brass,Steel
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0698672227346
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 698672227346
FinishType : Brass
ItemName : TB Woods 1030T31X7/8 G-FLEX HUB (1030T3178)
ItemPackageDimensions_Height : 10 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 10 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 2 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : multi-flex-couplings
Manufacturer : TB Woods
Material : Wood
MeasurementSystem1 : Imperial
MeasurementSystem2 : Metric
MetalType1 : Alloy Steel
MetalType2 : Brass
ModelNumber : Coupling
NumberOfItems : 1
NumberOfPieces : 1
OeManufacturer : BuyAutoParts
PartNumber : 1030T3178
ProductDescription : This listing is for (1)- 1030T31X7/8 G-FLEX HUB - TB WOODS
ProductSiteLaunchDate : 2018-01-11T15:16:32.861Z
Size : One Size
Style : 8mm to 10mm