Bahco 2421G-160 Flat Nose Plier 160MM
Customer rating 4.7 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Bahco
BulletPoint1 : Tips for secure grip in hard to reach areas
BulletPoint2 : Opening spring with on/off function
BulletPoint4 : Package Weight :0.45877726Lbs
BulletPoint5 : Durable and long lasting
Color : Black
ExternallyAssignedProductIdentifier : 4952269106138
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 7314150102549
IncludedComponents : 6" LONG NOSE PLIERS
IncludedComponents1 : Pointed Nose Pliers
IncludedComponents2 : curved-nose pliers
ItemDisplayWeight : 0.2 pounds
ItemName : Bahco 2421G-160 Flat Nose Plier 160MM
ItemPackageDimensions_Height : 19.6 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 2.4 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 7.4 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : needle-nose-pliers
Manufacturer : Bahco
Material : Plastic
Material1 : Blend
Material2 : Blend
Material3 : Blend
Material4 : Blend
Material5 : Blend
ModelName : 80105
ModelNumber : 2421G-160
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
PackageLevel : unit
PartNumber : 2421G-160
ProductDescription : Sandvik Bahco Flat Nose Pliers Ergonomically designed flat nose pliers used mostly for assembly work.The flat jaws of rectangular section are serrated and accurately machined to provide a firm and sure grip on the workpiece and to ensure the good grip out to the tip, even on thin objects.The jaws have a black oxidised and anti-corrosion treated finish. The handles of these pliers are designed to allow the vast majority of users to apply the greatest possible force, with the least possible effort, by combining hard polypropylene for the core and a softer elastomer for the surface. This combination of materials provides a firm, non-slip grip for the hand. Overall Length : 160mm - 6. 1/4in. Jaw Length : 50mm. Weight : 126g..ALICATES BOCA PLANA ERGO 160
ProductSiteLaunchDate : 2012-08-06T23:59:34.471Z
Size : 160mm