2.4 GHz Wireless RF Transceiver Module, DIP-8, 5mW, 7dBm, 150~240 m, PCB Antenna, Compatible with nRF24L01+, Pack of 4
Customer rating 4.3 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : 10Gtek
BulletPoint2 : The chip package is 8-pin DIP type.
BulletPoint3 : 5mW, 7dBm, transmission distance: 150-240 m, PCB Antenna.
BulletPoint4 : SiD07 wireless module is highly integrated, the size of only 28.6 * 15.3 mm, easy to embed in any space-stressed products.
BulletPoint5 : PEACE OF MIND: 5-year standard warranty
BulletPoint6 : Use in pairs or connect with a router-for tow computers get Internet connection
CircuitType : Information Not Available
Color : PCB Antenna
CompatibleDevices : Ubiquiti UniFi
CompatiblePhoneModels : Mellanox Ethernet MCP1600-C002
ConnectivityProtocol : Ethernet
ConnectivityTechnology : Ethernet
ConnectorGender : Male-to-Male
ConnectorType : Screw
ControllerType : Remote Control
ControlMethod : application
CurrentRating : 300 milliamps
CustomerPackageType : Standard Packaging
DataTransferRate : 10 gigabits_per_second
EthernetCableCategory : cat_6a
ExternallyAssignedProductIdentifier : 4988028152573
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 971478125987
FileFormat1 : WAV
FileFormat2 : WMA
FileFormat3 : MP3
Frequency : 100 GHz
GpsrSafetyAttestation : 1
IncludedComponents : Transceiver
IndoorOutdoorUsage1 : outdoor
IndoorOutdoorUsage2 : indoor
InternationalProtectionRating : Information Not Available
ItemDisplayDimensions_Length : 3 inches
ItemDisplayWeight : 75 grams
ItemName : 2.4 GHz Wireless RF Transceiver Module, DIP-8, 5mW, 7dBm, 150~240 m, PCB Antenna, Compatible with nRF24L01+, Pack of 4
ItemPackageDimensions_Height : 11.6 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 1.7 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 4.1 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : Round
ItemTypeKeyword : network-transceivers
LightType : Information Not Available
Manufacturer : 10Gtek
Material : Plastic
MaximumVoltage : 3.3 volts
ModelNumber : Sid07
MountingType : PCB Mount
NationalStockNumber : 7025-01-620-5469
NumberOfContacts : 4
NumberOfItems : 4
NumberOfPins : 8
OperatingVoltage : 3.45 volts_of_alternating_current
OperationMode : Information Not Available
PackageLevel : unit
PartNumber : NRF24L01(4pcs)
ProductDescription : NRF24L01 2.4GHz Antenna wireless transceiver module, available for Arduino software to set the address
NRF24L01 work is a world-wide in the 2.4-2.5GHz ISM band monolithic transceiver chip ,
the transmit power when working in the transmit mode when less current consumption is 9.0mA 6dBm accepted mode for the next power-down mode and standby mode 12.3mA current consumption patterns.
Open ISM band , the maximum transmit power 0dBm , license-free use .
2. Ultra-small: built-in 2.4GHz antenna, small size, 15x29mm (including antenna)