10PCS TCRT5000L TCRT5000 Reflective Optical Sensor Infrared 950mm 5V 3A sensor infravermelho
Customer rating 5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : IndustrialField
BulletPoint : IR Sensor GP2Y0A21YK0F Measuring Detecting Distance Sensor 10 to 80cm with Cable
BulletPoint5 : any question,please feel free to contact me.
ExternallyAssignedProductIdentifier : 4793392473854
ItemName : 10PCS TCRT5000L TCRT5000 Reflective Optical Sensor Infrared 950mm 5V 3A sensor infravermelho
ItemTypeKeyword : electronic-component-optical-sensors
Manufacturer : IndustrialField
Material : Copper
PartNumber : IF-modulen_10204
ProductDescription :
Color sensor principle
TCS230 8- pin SOIC surface mount package , integrated on a single chip photodiode 64 . These diodes are divided into four types. Of which 16 photodiode with a red filter ; 16 photodiodes with a green filter ; 16 photodiodes with a blue filter ; rest 16 without any filters , optical information can be all over . The photodiode chip is arranged in a cross , it is possible to minimize unevenness of the incident radiation , thereby increasing the accuracy of color identification ; the other hand , the same color of the photodiode 16 is connected in parallel , uniformly distributed the diode array, the position error can be eliminated color. When working through two programmable pins to dynamically select the desired filter. Typical output frequency range of the sensor from 2 Hz ~ 500 kHz, users can also choose two programmable pins to 100% , 20% , or 2 % of the output scale factor , or power-off mode. The output scale factor so that the output of the sensor can be adapted to different measurement ranges , improved its ability to adapt . For example , when using low frequency counters can select a small scaling value so that the output frequency and the counter TCS230 match .
Descriptions:
1 , using imported chip TCS3200 PCB board with gold plating
2, TCS3200 TCS230 is an upgraded version , the better
3 , power supply 3-5v
4, anti- light interference
5, white LED, can control lights , off.
6 , can detect non-luminous object color
7, PCB size : (L) 33mm * (W) 25mm