Audiosavings Bundle: (4) JBI COL600-BK 24" Black 70V Commercial Slim Column Wall Mount Array Speaker
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
AudioOutputMode : Mono
Brand : Audiosavings
BulletPoint1 : Package Includes: (4) JBI COL600-BK 24" Black 70V Commercial Slim Column Wall Mount Array Speaker. Features: Two 5 x 2.25 inch racetrack woofers & one 1 inch tweeter. 24 inch tall with shallow 3.7 inch cabinet depth. Wide 160° horizontal and focused 110° vertical coverage. 10° downward tilt to aim for covering most listening areas without requiring physical down- tilting of the cabinet. 80W continuous pink noise power handling (320W peak). 70 Hz – 20 kHz frequency range
BulletPoint2 : Built-in 20W 70V/100V multi-tap transformer, plus 8 ohm direct input.. 111 dB peak SPL (105 dB continuous), 2 hrs. Tweeter near top of column for unobstructed coverage of listening space. Versatile mounting brackets included – both. Frequency Range (-10 dB)¹: 70 Hz – 20 kHz. Frequency Response (+/-3 dB): 105 Hz – 20 kHz. Power Rating (8Ω setting)2: 160W Continuous Program (2 hrs). 80W (320W peak) Continuous Pink Noise (2 hrs). 60W (240W peak) Continuous Pink Noise (100 hrs)
BulletPoint3 : Sensitivity (2.83V @ 1m): 86 dB. Color: Black. Vertical 110° [1kHz-4 kHz average]. 10° down-tilt to aiming access for+25°/-45° coverage in relation to physical cabinet aim. Horizontal 160° [1kHz – 4 kHz average]. Directivity (Q): 7.8. Directivity Index (DI): 8.9 dB. Rated Maximum SPL: 105 dB Continuous (111 dB peak) @ 1m. Nominal Impedance: 8Ω (in Thru/direct mode). Minimum Impedance: 7.0 Ω@ 275 Hz
BulletPoint4 : Transformer Taps: 20W, 10W, 5W @ both 70V & 100V (plus 2.5W @ 70V), and 8Ω thru, selectable via switch. Transformer Insertion Loss: Less than 1 dB for all taps. Maximum Input Voltage: 21 V RMS (2 hrs), 42 V peak. Recommended Protective High-Pass: 70 Hz for 8 Ω operation; 60 Hz for all transformer tap settings (20W, 10W, 5W and 2.5W). Two 125 x 55 mm (5 x 2.25 in.) racetrack LF drivers. One 25 mm (1 in.) tweeter (tweeter located at top of array for better coverage of listening space)
Color : Black
ConnectivityProtocol : Bluetooth
ConnectivityTechnology : Powerline
ControllerType : Corded electric
ControllerType1 : Button
ControllerType2 : Remote Control RCA
FrequencyResponse : 20 KHz
Impedance : 8 ohm
IsWaterproof : FALSE
ItemName : Audiosavings Bundle: (4) JBI COL600-BK 24" Black 70V Commercial Slim Column Wall Mount Array Speaker
ItemPackageDimensions_Height : 4 inches
ItemPackageDimensions_Length : 24 inches
ItemPackageDimensions_Width : 4 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : Rectangular
ItemTypeKeyword : ceiling-and-in-wall-home-speakers
Manufacturer : JBL
Material : Aluminum
ModelName : (4) JBL-COL600-BK
ModelNumber : (4) JBL-COL600-BK
MountingType : Wall Mount
NumberOfItems : 4
PartNumber : (4) JBL-COL600-BK
PowerSourceType : Corded Electric
ProductDescription : Terminals: 4-pin Euroblock connection for bare wire, accepts 24 to 14 AWG gauge wire (0.25 to 2.5 sq mm). Rain cover allows for one or two 2-wire cables, with max cable jacket diameter of 8 mm (0.3 in). Top & Bottom Caps: 1 threaded insert point on each cap (top & bottom, 2 insert points total) for L-BRACKETS; attach via included M6 x 28 mm bolts, flat washers, and lock washers. (Remove silicon caps over insert points AND remove pre-installed bolts holding end cap in place.) [Note: For installer-specified attachment to these threaded insert points (without L-bracket), threaded insert is M6 x 28 mm deep.]. Side Panels: 1 threaded insert point on each side (left and right, for 2 insert points total) for L-BRACKETS; attach via included M6 x 28 mm bolts, flat washers, and lock washers. (Remove silicon caps over insert points.) [Note: For installer-specified attachment to these threaded insert points. Included Swivel (Pan) / Tilt WALL BRACKET provides continuously variable ±95° degree Horizontal left-right swivel (pan) aiming (at 0° down-tilt); continuously adjustable +0°/-10° Vertical tilt (when no interference to wall); WALL and SPEAKER sections of WALL BRACKET ASSEMBLY attach together via included M6 x 12 mm bolts, flat washers, and lock washers.. Two included L-brackets that can be positioned on either top & bottom insert points or side-side insert points.. Top, bottom, and 2 side threaded insert points can be interfaced by installer for installer-supplied mounting methods. Installer responsible for safety of mounting method.Included Accessories: Low-profile Swivel (Pan) / Tilt WALL BRACKET; 2 x L-BRACKETS that can be positioned on top/bottom or side/side insert points. The JBI COL600 is an elegant 24-inch (600 mm) slim column loudspeaker that provides wide horizontal and narrow vertical coverage, with a built-in 10° down-tilt to the aim, providing optimum coverage for most listening areas while allowing the speaker to be installed flat to the wall.