Customer rating 4.3 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Kingston
BulletPoint1 : Compact, pocket-sized form factor
BulletPoint2 : Speeds up to 1050MB/s with USB 3.2 Gen 2
BulletPoint3 : Increased storage up to 2TB
BulletPoint4 : Add extra storage to your game console without opening up the case
Color : Red
CompatibleDevices : Gaming Console
CompatibleDevices1 : Desktop
CompatibleDevices2 : Laptop
CompatibleDevices3 : Gaming Console
ConnectivityTechnology : USB
CustomerPackageType : Standard Packaging
DataTransferRate : 1050 megabits_per_second
DigitalStorageCapacity : 1 TB
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 740617343748
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0740617343748
FormFactor : pocket-sized
GpsrSafetyAttestation : 1
HardDiskFormFactor : 2.5 inches
HardwareInterface : usb3.2_gen_2
HardwarePlatform : PS4
IncludedComponents : (1) SSD
IncludedComponents1 : JetDrive 825 Thunderbolt PCIe portable SSD
IncludedComponents2 : T5 and P5 screwdrivers
IncludedComponents3 : rubber feet
IncludedComponents4 : installation guide
IncludedComponents5 : warranty card
InstallationType : External Hard Drive
ItemDisplayDimensions_Length : 6.5 centimeters
ItemPackageDimensions_Height : 12.2 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 2.4 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 8.1 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : external-solid-state-drives
Manufacturer : Kingston Digital, Inc.
MemoryStorageCapacity : 1 TB
ModelName : XS1000R
ModelNumber : SXS1000R/1000G
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
PackageLevel : unit
PartNumber : SXS1000R/1000G
Platform : windows
Features:
UPC: 850006876716
Model: HDDGU3-PRO-6TB-PS
Built-in 6TB Capacity Hard Drive
Compatible with PlayStation 4 Original, PS4 Slim, PS4 Pro
PS4 File System Pre-Formatted
Expand PS4 hard drive storage instantly!
Add extra storage to your PS4 game console without opening up the case
Specification:
Interface: USB 3.0
Built-In Capacity : 6TB
Material: Plastic/PVC
USB Data Speed: 5.0 Gbit/s
Support Platform: Sony PlayStation 4 Original, PS4 Slim , PS4 Pro
Color: Black
Dimension: 8.25"(L) x 4.5"(W) x 2.5"(H)
Power Input: 100V ~ 240V (50-60Hz 0.8A)
Power Output: 12V 2.0A