XT-BT12PVT Center Pivot Hinge Bolted Truss variable corner Articulating Block
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : ProX Live Performance Gear
BulletPoint4 : UNIVERSAL COMPATIBILITY: Designed to fit ProX 12" BoltX Bolted Truss Segments, this product also features a built-in adjustable arm to securely lock truss sections at the desired angle.
BulletPoint5 : INDUSTRY-STANDARD QUALITY: Our 12" x 12" Professional Box Truss with a standard 6 3/4" x 6 3/4" bolt pattern has undergone rigorous load testing and quality control. It includes attachment bolts, nuts, and washers and is compatible with other 12" Professional Box Truss manufacturers. Plus, it's built to TÜV standards by GSI SLV-certified welders for exceptional safety and reliability.
Color : Silver
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0804589612360
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 804589612360
ItemName : XT-BT12PVT Center Pivot Hinge Bolted Truss variable corner Articulating Block
ItemPackageDimensions_Height : 15 inches
ItemPackageDimensions_Length : 13 inches
ItemPackageDimensions_Width : 26 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : Rectangular
ItemTypeKeyword : dj-racks-and-stands
LoadCapacity : 2.4E+2 pounds
Manufacturer : ProX Live Performance Gear
Material1 : Aluminum
Material2 : Polyurethane (PU)
ModelName : XT-BT12PVT
ModelNumber : XT-BT12PVT
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
NumberOfWheels : 2
PackageLevel : unit
PartNumber : XT-BT12PVT
ProductDescription :
It adjusts from 0° to 180° and fits ProX 12" BoltX Bolted Truss Segments.  Manufactured from high-grade and lightweight aluminum which is easy to transport and set up!  This product can provide a universal solution for truss angles. There is a built-in adjustable arm to lock the desired angle between sections of the truss for unique builds.
Features
  • 12″ H x 12” W Professional Box Truss W/Bolt Connection.
  • Industry Standard Bolt Pattern 6 3/4" x 6 3/4" with 5/8" Holes
  • Load Tested and inspected During Manufacturing and Quality Control
  • Includes one set of Four 5/8" - 11 x 2.5" (NC) attachment bolts, nuts, and flat & lock washers.
  • Compatible with most other 12″ Professional Box Truss Manufacturers
  • Outer Tube Diameter of 2″, Wall Thickness 3mm (1/8″), Diagonal 1”, Wall of 3mm (1/8″),