POS10ECL PTFE Lined Rod-End Ball Joint Bearing 10mm Bore Left Hand
Customer rating 4.7 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : AMPEC
BulletPoint3 : POS10ECL PTFE bearings have Inner Diameter 10mm, Outer Diameter 26mm, Height 61mm, Center 48mm, Thread Size M10x1.5
IncludedComponents : Rod End Bearing
ItemName : POS10ECL PTFE Lined Rod-End Ball Joint Bearing 10mm Bore Left Hand
ItemTypeKeyword : rod-end-bearings
Manufacturer : AMPEC
Material : Alloy Steel
NumberOfItems : 1
PartNumber : POS10ECL
ProductDescription : POS10ECL PTFE Lined Rod-End Ball Joint Bearing with 10mm bore and Left Hand Thread. This bearing consists of a chrome steel ball inserted into a zinc plated housing. The housing features a PTFE Liner which allows the bearing to function without the use of lubrication, allowing the bearing to be maintanence-free. Sizes: 10mm Bore x 29mm Rod x M10 Thread Size. Rod-End Bearings are used in a range of applications from Agricultural Machinery to Steering Linkages, Textile Manufacturing Equipment, Conveyor Systems, Pneumatic Cylinders, Construction Equipment, Exercise Machines, Factory Automation, among others.