USA Sealing BULK-RS-V75-420 Viton Rubber Roll without Adhesive, 75A, 1/8" Height, 36" Width, 8' Length
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : USASEALING
BulletPoint1 : Shape: Roll; Material: Viton ; Grade: Standard; Durometer: 75A; Backing Type: Plain
BulletPoint2 : Thickness: 1/8"; Width: 36"; Length: 8 ft.
BulletPoint3 : Color: Black; Texture: Smooth
BulletPoint4 : Tensile Strength: 1,000 psi; Elongation: 1.5; Tear Strength: 22 N/mm; Compression Set: 0.25; Density: 1.90 g/cm3
BulletPoint5 : Temperature Range: -10° to 400° F; Specifications Met: ASTM D2000 HK 707
Color : Black
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 193005404697
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0193005404697
ItemName : USA Sealing BULK-RS-V75-420 Viton Rubber Roll without Adhesive, 75A, 1/8" Height, 36" Width, 8' Length