3M M108-PR-80-3PK Curtron Replacement Strip, 8" Width x 80" Height, Pack of 3
Customer rating 4.4 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Curtron
BulletPoint1 : This is a genuine OEM (Original Equipment Manufacturer) part
BulletPoint2 : Made in United States
BulletPoint3 : Use genuine OEM parts for safety reliability and performance
BulletPoint4 : Can reduce gingival overhang.
BulletPoint5 : Recover proximal contact point.
Color : Blue
Directions : Use with an interdental wedge to clean between teeth.
ExternallyAssignedProductIdentifier : 8431252488063
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0714905075598
FdaDeviceClassification : i
FdaIndicationOfUse : otc
FdaInstructionsForUseType : consumer
FdaLabelType : consumer
FdaPremarketApprovalNumber510k : K123405
FdaPremarketApprovalNumberPma : P123405
Flavor : Unflavored
IncludedComponents : Replacement Part
ItemForm : Roll
ItemName : 3M M108-PR-80-3PK Curtron Replacement Strip, 8" Width x 80" Height, Pack of 3
ItemPackageDimensions_Height : 56 inches
ItemPackageDimensions_Length : 51.2 inches
ItemPackageDimensions_Width : 16 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : professional-dental-sanding-strips
Manufacturer : Curtron
Material : Plastic
ModelNumber : M108-PR-80-3PK
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
PackageTypeName : Box
PartNumber : M108-PR-80-3PK
ProductDescription : 6-meter continuous roll (4mm width) – Cut to your preferred length for precise control.
ProductSiteLaunchDate : 2020-07-16T05:46:23.925Z
Size : 1 Foot (Pack of 1)
SupplierDeclaredDgHzRegulation : unknown
SupplierDeclaredHasProductIdentifierExemption : 1
TemperatureRating : Ambient: 15 to 25 C (59 to 77 F)