USA Sealing BULK-RS-H60-174 Rubber Strip, 1/8" Thickness, 2" Width
Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : USASEALING
BulletPoint1 : Shape: Strip; Material: Buna-N; Grade: Standard; Durometer: 60A; Backing Type: Acrylic Adhesive
BulletPoint2 : Thickness: 1/8"; Width: 2"; Length: 10 ft.
BulletPoint3 : Color: Black; Texture: Smooth
BulletPoint4 : Tensile Strength: 1,000 psi; Elongation: 3.5; Tear Strength: 20 N/mm; Compression Set: 0.33; Density: 1.50 g/cm3
Color : Black
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 193005073657
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0193005073657
IncludedComponents : Shop Supplies; automotive-fuel-injection-auxiliary-air-supplies
ItemForm : Sheet
ItemName : USA Sealing BULK-RS-H60-174 Rubber Strip, 1/8" Thickness, 2" Width
ItemPackageDimensions_Height : 7.8 inches
ItemPackageDimensions_Length : 7 inches
ItemPackageDimensions_Width : 2 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : Rectangular
ItemTypeKeyword : rubber-sheets-rolls-and-strips
Manufacturer : USA SEALING
Material : Neoprene
ModelNumber : BULK-RS-H60-174
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
PackageLevel : unit
PartNumber : BULK-RS-H60-174
ProductDescription : 65 Durometer Commerical Grade Neoprene Sheet, The most widely used sheet for general applications including gaskets, sealing, cushioning, and weather stripping. Provides medium oil and ozone resistance. Our exclusive post-cure process provides a smooth and clean finish free of talc, a must for PSA applications. 65 +/- 5 Shore "A" Durometer. - .125" thk x 1" wide x 10' long ***All Pictures Shown Are For Illustration Purpose Only. Actual Product May Vary Due To Product Enhancement.