USA Sealing BULK-RS-S60-159 Silicone Rubber Strip with Height Temp Adhesive, 60A, 1/4" Height, 3/4" Width, 10' Length
Customer rating 4.7 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : USASEALING
BulletPoint1 : Shape: Strip; Material: Silicone ; Grade: Food; Durometer: 60A; Backing Type: High Temp Adhesive
BulletPoint2 : Thickness: 1/4"; Width: 3/4"; Length: 10 ft.
BulletPoint3 : Color: Red; Texture: Smooth
BulletPoint4 : Tensile Strength: 700 psi; Elongation: 4; Tear Strength: 17 N/mm; Compression Set: 0.2; Density: 1.25 g/cm3
BulletPoint5 : Temperature Range: -80° to 500° F; Adhesive Temperature Range: -100° to 500° F; Specifications Met: ASTM D2000 GE 607, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Color : Black
Department : unisex-adult
ExternallyAssignedProductIdentifier : 7436829236260
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 193005118075
FabricType : EVA/SBR Blend
FixtureType : Fixed
GradeRating : Food
IncludedComponents : Includes 8 clear plastic shims
ItemForm : Adhesive Backing
ItemName : USA Sealing BULK-RS-S60-159 Silicone Rubber Strip with Height Temp Adhesive, 60A, 1/4" Height, 3/4" Width, 10' Length
ItemPackageDimensions_Height : 18.9 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 4 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 17.6 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : Rectangular
ItemTypeKeyword : rubber-sheets-rolls-and-strips
Manufacturer : USA Sealing Inc.
Material : FDA Silicone Rubber
ModelName : shims and wedges for leveling
ModelNumber : BULK-RS-S60-159
NumberOfItems : 1
NumberOfPieces : 8
PackageLevel : unit
PartNumber : BULK-RS-S60-159
Pattern : Solid
ProductSiteLaunchDate : 2020-02-03T19:26:12.413Z
RecommendedUsesForProduct : Universal for indoor and outdoor furniture
Size : 1/4"T x 3/4"W x 10 ft.L
SpecificationMet : Yes
SpecificationMet1 : Anti-skid
SpecificationMet2 : Tensile Strength: 250 Psi
SpecificationMet3 : 115% Elongation