100 PCS Kailh Hot-swappable PCB Socket Sip Socket Hot Plug CPG151101S11 for Mechanical Keyboard DIY
Customer rating 4.1 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : NC
BulletPoint1 : Round Socket / Sleeve 0.5 mm inner diamterer
BulletPoint2 : Round Leads 0.5+/-0.05mm diameter
BulletPoint3 : 14 pins-DIP IC Sockets
BulletPoint4 : Round Hole IC socket Connector
CompatibleDevices : Keyboard
CustomerPackageType : Standard Packaging
ExternallyAssignedProductIdentifier : 8856661264327
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 726361657690
HandOrientation : Ambidextrous
ItemPackageDimensions_Height : 13.1064 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 1.905 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 8.7884 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : plug-adapters
KeyboardDescription : Indoor
Manufacturer : Kailh
Material : gold
ModelNumber : OVI0
NumberOfKeys : 100
PackageLevel : unit
PartNumber : OVI0
PowerSourceType : Corded Electric
ProductDescription : Details Rating voltage: 12V AC/DC (maximum) and 2V AC (minimum) Rating current: 10mA AC/DC (maximum) and 10µA DC (minimum) Contact resistance: 200mO (maximum) Insulation resistance: 100mO (minimum) (100V DC) Withstand Voltage: AC100V(50 60Hz) Motion Force: 3.0kgf max Operating Life: 100 Cycles (can replace switches 100 times) Product Application Mainly applied on computer keyboards,cash registers equipment and Man Machine interface.