Opto 22 480D45-12 DC Control Solid State Relay, Transient Proof, 480 VAC, 45 Amp, 4000 V Optical Isolation, 1/2 Cycle Maximum Turn-On/Off Time, 25 - 65 Hz Operating Frequency
Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Opto 22
BulletPoint1 : Solid state relay for fast response and high vibration resistance
BulletPoint2 : Panel mount for attaching to a conductive panel or heat sink
BulletPoint3 : Zero-voltage switching to reduce arcing and extend the life of the device
BulletPoint4 : Transient-proof for protection against voltage spikes
Color : One Color
ConnectorType : Screw
CurrentRating : 45 amps
ExternallyAssignedProductIdentifier : 3002981900369
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 794965517603
ItemName : Opto 22 480D45-12 DC Control Solid State Relay, Transient Proof, 480 VAC, 45 Amp, 4000 V Optical Isolation, 1/2 Cycle Maximum Turn-On/Off Time, 25 - 65 Hz Operating Frequency